Devrek ormanlarında zarar yapan pıtyokteınes curvıdens (col.: Curculionidae, scolytinae)'in populasyon dinamiği
Population dynamics of pityokteines curvidens (Col.: Curculionidae, scolytinae) causing damage in devrek forests
  1. Tez No: 884357
  2. Yazar: ONUR CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma Devrek Ormanlarında Zarar Yapan Pityokteines curvidens (Col.: Curculionidae, Scolytinae)' in Populasyon Dinamiği tespit etmek amacıyla 2023 yılında yapılmıştır. Pityokteines curvidens adlı zararlı böceğin Zonguldak-Devrek bölgesindeki göknar ormanlarına olan etkisini anlamak amacıyla yapılmıştır. Kuruma belirtileri gösteren alanlarda deneme bölgeleri belirlenmiş ve bu bölgelere feromon tuzakları yerleştirilmiştir. Feromon tuzakları periyodik olarak kontrol edilmiş ve incelenmiştir. Araştırma sonuçları, elde edilen türlerin tespit edildiği yerlere dair bilgileri kaydetmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2023 with the aim of determining the population dynamics of Pityokteines curvidens (Col.: Curculionidae, Scolytinae), which causes damage to the Devrek Forests. The research was carried out to understand the impact of the harmful insect Pityokteines curvidens on the fir forests in the Zonguldak-Devrek region. Experimental areas were identified in locations exhibiting signs of drying and pheromone traps were placed in these areas. The pheromone traps were periodically monitored and examined. The research results recorded information about the locations where the identified species were detected.