Türkiye'de matematik ders kitapları ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin analizi
Analysis of graduate thesis related to mathematics coursebooks in Turkey
- Tez No: 884410
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2006-2023 seneleri arasında ortaokul matematik ders kitapları ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin belirli kategoriler kullanarak sınıflandırmak ve incelemektir. Araştırmanın içerisinde bulunan çalışmaların yayım türleri, seneleri, lisanları, sınıf seviyeleri, yapıldıkları üniversiteler, yayımlandıkları ana bilim dalları, yapıldıkları enstitüler, araştırma yöntemleri, veri toplama araçları, veri analiz yöntemleri, yazılma amaçları ve sonuçları belirli grafik ve tablolarla gösterilerek farklı çalışmalara yardımcı olmak hedeflenmiştir. Araştırmada 64 adet lisansüstü tez kullanılmıştır. Tezlere YÖK Ulusal Tez Merkezi veri tabanından ulaşılmıştır. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılmıştır. Veriler betimsel içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda en fazla tez 2023 senesinde yapılmıştır; araştırmada yayın türü olarak yüksek lisans ve doktora tezlerine bakılmış olup yüksek lisans tezi sayısı oldukça fazla çıkmıştır. En çok Gazi Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesinde Çalışmalar yapılmış olup; Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalında ve Eğitim Bilimleri Enstitüsünde en fazla çalışma mevcuttur. Araştırmada yayım dili olarak İngilizce ve Türkçe yayımlanan tezlere bakılmış olup Türkçe yayım dili çok kullanılmıştır. Sınıf seviyelerine bakıldığında ise ders kitaplarının en çok ortaokul sınıf (5, 6, 7 ve 8.sınıf) seviyelerinde incelendiği görülmüştür. Çalışmada incelenen tezlerde en fazla kullanılan araştırma yöntemi doküman analizi yöntemi, en çok kullanılan veri toplama aracı ise doküman inceleme aracı şeklinde tespit edilmiştir. Çalışmalarda en çok nitel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada incelenen tezlere bakıldığında ders kitaplarının en fazla inceleme amacıyla tezlere konu olduğu saptanmıştır. Araştırmada ders kitaplarının yüksek oranda yetersiz olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca yeni araştırmacıların ders kitapları ile ilgili çok daha fazla çalışma yapılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to classify and examine the postgraduate theses regarding secondary school mathematics textbooks between 2006 and 2023, using certain categories. It is aimed to assist different studies by showing the publication types, years, languages, grade levels, universities where they were published, the main sciences where they were published, the institutes where they were conducted, research methods, data collection tools, data analysis methods, purposes of writing and results of the studies included in the research, with certain graphs and tables. 64 postgraduate theses were used in the research. Theses were accessed from the Higher Education İnstitution National Thesis Center database. Document analysis, one of the qualitative research methods, was used in the study. The data were analyzed using the descriptive content analysis method. As a result of the research, the most theses were written in 2023; In the research, master's and doctoral theses were examined as publication types, and the number of master's theses was quite high. Most of the studies were carried out at Gazi University and Gaziantep University; The most studies are available in the Department of Mathematics and Science and the Institute of Educational Sciences. In the research, theses published in English and Turkish were examined, and Turkish publication language was widely used. When looking at grade levels, it was seen that textbooks were examined mostly at secondary school grade levels (5th, 6th, 7th and 8th grades). In the theses examined in the study, the most used research method was the document analysis method, and the most used data collection tool was the document review tool. Qualitative analysis methods were mostly used in the studies. When we look at the theses examined in the research, it is seen that textbooks are mostly the subject of theses for examination purposes. According to the results of the research, textbooks were found to be highly inadequate. It is also suggested that new researchers need to do more studies on textbooks.