360 derece performans yönetiminin hastanelerde uygulanabilirliği: Bir özel hastane örneği
Applicability of 360 degree performance management in hospitals: A private hospital example
  1. Tez No: 884412
  2. Yazar: MUALLA BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada 360 derece performans değerlendirilmesinin özel hastanede uygulanabilirliğine bakılmış olup hastane çalışanlarının 360 derece performans değerlendirilmesiyle ilgili ne kadar bilgi sahibi oldukları araştırılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada 7 adet sorudan oluşan demografik anket ve 36 sorudan oluşan 360 derece performans değerlendirilmesiyle ilgili 5'li likert tipi ölçek kullanılmıştır. Bu çalışma Erdem Hastanesinde çalışan personel, hemşire, doktor ve yöneticilerden oluşan 206 çalışana çevrimiçi anket olarak uygulanmıştır ve ulaşılan verilere SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) 22 istatistik programı kullanılarak incelenmiştir. Katılımcıların %50.5'i erkek, % 25.7' si Lisans, %27.2'si 30 yaş altı, %49,5'i personel, %66'sı 5 yıl üstü çalışan, %69,9'u 360 derece performans değerlendirmesi uygulan bir kurumda çalışmamıştır ve % 94.2'si 360 derece performans değerlendirmesi uygulanan bir kurumda çalışmak istemektedir. Araştırma sonuçları incelendiğinde eğitim düzeyi değişkeninin çalışanların 360 derece performans değerlendirmeye ilişkin tutumları üzerinde belirgin bir etkisi olduğu ve bu etkinin özellikle İlkokul, Lise, Ön lisans, Lisans ve Tıpta Uzmanlık düzeylerinde daha belirgin olduğu söylenebilir. 360 derece performans değerlendirme, kurumsal faaliyetlere katkı, insan kaynakları faaliyet etkinliği, geri bildirim ve geri bildirime ilişkin yaş tutumlarına bakıldığında 51 ve üstü yaş arasında olan katılımcıların tutumları diğer gruplardan anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. 360 derece performans değerlendirme, kurumsal faaliyetlere katkı, insan kaynakları faaliyet etkinliği, kendi gelişimine katkısına, geri bildirim ve geri bildirime ilişkin çalışma pozisyonuna bakıldığında doktor olan katılımcıların tutumları diğer gruplardan anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada 360 derece performans yönetimi konusunda çalışanların bilinçli oldukları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the applicability of 360-degree performance evaluation in a private hospital was examined and it was investigated how much hospital employees knew about 360-degree performance evaluation. n this regard, a demographic survey consisting of 7 questions and a 5-point Likert-type scale regarding 360-degree performance evaluation consisting of 36 questions were used in the study. This study was applied as an online survey to 206 employees, including staff, nurses, doctors and managers working at Erdem Hospital, and the data obtained was analyzed using the SPSS (Statiscal Package For Social Sciences) 22 statistical program. 50.5% of the participants are male, 25.7% have a bachelor's degree, 27.2% are under the age of 30, 49.5% are staff, 66% have been working for more than 5 years, 69.9% have a 360-degree performance evaluation have not worked in the institution and 94.2% want to work in an institution where 360 degree performance evaluation is applied. When the research results are examined, it can be said that the education level variable has a significant effect on employees' attitudes towards 360-degree performance evaluation, and this effect is especially evident at the Primary School, High School, Associate Degree, Bachelor's Degree and Medical Specialization levels. When looking at age attitudes regarding 360-degree performance evaluation, contribution to corporate activities, human resources activity effectiveness, feedback and feedback, the attitudes of participants aged 51 and over were significantly higher than other groups. When looking at 360-degree performance evaluation, contribution to corporate activities, human resources activity effectiveness, contribution to own development, feedback and working position regarding feedback, the attitudes of the participants who were doctors were significantly higher than the other groups. As a result, this study concluded that employees are conscious about 360-degree performance management.