Ateşli silahlara bağlı açık göz yaralanmalarında görsel prognoza etkili faktörlerin araştırılması
- Tez No: 88447
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışma, ateşli silahlara bağlı olarak gelişen açık göz yaralanmalarında, görme sonuçlarım etkileyen yaralanma mekanizma ve karakteristiklerini açıklamaktadır. Bu çalışmada, görme sonuçlarının belirlenmesi son yıllarda ortaya konan Oküler Travma Sınıflandırma Sistemi ( OTSS )'ne ve bu ağır göz yaralanma grubunun ötedenberi bilinen diğer değişkenlerine göre yapıldı. Ortalama hasta yaşı 22.46 ± 2.18 ve ortalama takip zamanı 5.9 ± 2.53 ay idi. Başarılı görme sonuçlan için belirleyiciler ( 1 MPS veya daha fazla ) Tip-B, Greyd-1, Zon-I ve RAPD negatif yaralanmalar olarak saptandı. En kötü görme sonuçlan, kara mayınlan ve el bombası ile olan yaralanmalarda tespit edildi. Greyd-5 ve Tip-A yaralanma gösteren olgularda başansız görme sonuçlan gözlendi. Buna karşın RAPD negatif olan gözlerin tümünde görme sonuçlan olumlu idi. Eşlik eden tüm bulgular ( vitreus hemorajisi, lens hasan, endoftalmi ve retina dekolmanı ) olumsuz sonuçlar için belirleyici faktör oldu. Postoperatif başansızlıklann % 32.1 'inden sorumlu olan proliferatif vitreoretinopati ( PVR ) en sık rastlanılan komplikasyon oldu. Ateşli silahlara, özellikle kara mayınlarına ve el bombalarına bağlı olarak gelişen açık göz yaralanmalarının görsel prognozu olumsuz yönde etkilediği anlaşılmıştır.Travma mekanizmalarının ve yaralanma karakteristiUerinin oküler travma sınıflandırma sistemine göre değerlendirilmesi bu serideki ciddi göz yaralanmalarında görme sonuçlarmı belirleyebilecek özelliktedir. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study describes the mechanisms and injury characteristics influencing visual outcomes, in eyes with open globe injuries caused by deadly weapons, in eveluation for predicting visual outcomes according to the recently described classification system ( Ocular Trauma Classification System : OTCS ) as well as other variables pertinent to this spesific setting of severe eye trauma. The mean age of patients was 22.46 ±2.18 years and the mean follow-up was 5.9 ± 2.53 months. The predictors for favorable visual outcome ( CT at 1 meter or more ) were : Type-B ; Grade- 1, Zone 1 and RAPD negative injuries.The most unfavorable results were obtained in land mine and hand granade injuries. The eyes with grade-5 and type-A were assciated with unfavorable outcome ; however all RAPD negative eyes were with visual success. All associated findings ( vitreous hemorrhage, lens distruption, endophthalmitis and retinal detachment ) predicted unfavorable outcome. Proliferative Vitreorethinopathy ( PVR ) which comprises 32.1 percent of postoperative failures was the most common complication. Deadly-weapon-related open-globe injuries, especially land mine and hand grenade- related injuries, have devastating visual results. Evaluation of trauma mechanism and injury characteristics according to the Ocular trauma Classification System seems to predict visual outcomes in this series of severe open-globe injuries. 46