Kliniğimizde uygulanan ön kamara lenslerinin geç dönem sonuçları
Late results of anterior chamber introcular lenses in our clinic
  1. Tez No: 88448
  2. Yazar: AYŞEGÜL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN ERDA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalında 30.3.1987- 26.5.1998 tarihleri arasında ÖKGİL implante edilen 209 göz peroperatuar, postoperatif erken dönem komplikasyonlar ve bunların içinde postoperatif takip sûresi en az 6 ay olan 193 göz postoperatif geç komplikasyonlar açısından retrospektif olarak incelenmiştir. Yine postoperatif geç dönemde 66 göze gonioskopik muayene yapılarak ön kamara açısı değerlendirilmiştir. Geç dönemde başlayan pupiller deformite 104 gözde (%53.8) tesbit edilmiş ve postoperatif geç dönemde en sık görülen komplikasyon olmuştur. En sık vizyon azlığı sebebi olan kistoid makûler ödemin 23 gözde (%11.9) görüldüğü ve vitre kaybı olan gözlerde daha sık Taslandığı tesbit edilmiştir. Büllöz keratopati kronik açı travması ve subklinik enflamasyonun göstergesi olan açı değişikliklerinin olduğu gözlerde daha sık olmak üzere 14 gözde (%7.2) görülmüştür. Psödofak glokom 11 gözde (%5.7) gözlenmiş ve enflamasyona sekonder göz içi basınç artışının anlamlı yüksek olduğu bulunmuştur. Gonioskopik muayenesi yapılan gözlerin 31 'inde (%46.9) ön kamara açısında periferik anterior sinesi varlığı gözlenmiş ve açı bulgularına uygun olmayan yerleşimli ÖKGİL bulunan gözlerde daha sık raslandığı tesbit edilmiştir. Sonuç olarak ön kamara lenslerinin peroperatuar dönemde arka kapsül perforasyonu, zonüler ayrılma olan gözlerde ve sekonder implantasyon operasyonlarında kullanılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünmekle birlikte, rutin kontrollerde gonioskopik muayene ile ön kamara açısının ve ÖKGİL yerleşiminin değerlendirilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 209 anterior chamber intraocular lens implanted eyes are analysed for preoperative and postoperative earlier complications from 30.3.1987 to 26.5.1998. Among them, with postoperative later complications, 193 eyes are analysed retrospektively. These eyes are controlled at least 6 months. Also in postoperative late time, anterior chamber angle of 66 eyes are examined gonioscopically. Pupillary deformity was detected in 104 eyes (%53.8) in late. This complication was the most common complication seen in late postoperatively. Cystoid macular edema most common cause of vision loss was seen in 23 eyes (%1 1.9). This complication is seen especially in eyes with vitreous loss. Another complication, bullous keratophaty was seen in 14 eyes (%7.2), especially in eyes with chronic angle trauma, subclinic inflammation. Psedophakic glaucoma was seen in 11 eyes (%5.7) and this defines incrase most of intraocular pressure due to inflammation high statistically significant 31 (%46.9) of gonioscopically examined eyes have periferal anterior synechia in anterior chamber angle. This complication is seen especially in patients with improperly implanted anterior chamber intraocular lens according to angle. As a result, implantation of anterior chamber lens are effective in eye with preoperative posterior capsule perforation, in eye with zonular seperation and in secondary implantation operation. Also we mink gonioscopic examination routine controls should be done for detection of anterior chamber angle and anterior chamber lens position. 66