Meslek kuruluşlarının yerel siyasete etkisi hakkında büyükşehir belediye meclis üyelerinin görüşleri: Eskişehir ve Konya örneği
The views of metropolitan municipality assembly members on the impact of public professional organizations on local politic: A sample for Eskişehir and Konya
- Tez No: 884497
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Meslek kuruluşları, yerel siyasetin şekillenmesinde önemli aktörlerdir. Bu kuruluşlar, belirli sektörlerin veya meslek gruplarının çıkarlarını ve şikayetçi oldukları durumları temsil etmektedirler. Yerel siyasete katılımları; politika kararlarını, mevzuatı ve bir bölgenin genel yönetişimini etkileyebilmektedir. Bilindiği gibi il özel idareleri ve belediye kanunlarında karar meclisleri kendi içinde ihtisas komisyonları oluşturmakta ve burada görev yapan üyeler meclisin seçilmiş üyeleri arasından belirlenmektedir. İhtisas komisyonları, kendilerine gönderilen işlerle ilgili raporlar hazırlayarak meclise sunmaktadırlar. Yine kanuna göre ihtisas komisyonlarının görev alanına giren işler ilgili komisyonlarda görüşüldükten sonra belediye meclisinde karara bağlanmaktadır. Yerel yönetimleri düzenleyen söz konusu kanunlar ihtisas komisyonu toplantılarına mahalle muhtarları, ildeki kamu kuruluşlarının amirleri ile ildeki kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, üniversiteler, sendikalar ve gündemdeki konularla ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin oy hakkı olmaksızın katılarak görüş bildirebileceklerini düzenlemektedir. Bu durum meslek kuruluşlarının sadece üyelerinin mesleki çıkarlarını savunmakla kalmayıp aynı zamanda yerel yönetimlere öneri sunarak ya da onlarla iş birliği yaparak yönetişim kültürüne katkı sağlayabileceklerini de göstermektedir. Özellikle büyükşehirlerde bulunan meslek kuruluşları, üyelerinin çokluğu sebebiyle büyük bir kitleyi temsil etmektedir. Temsiliyet ve uzmanlık alanı kapsamında bu yapıların yerel siyasetin bir aktörü olup olmadığı konusu önem arz etmektedir. Bu çerçevede çalışmanın amacı meslek kuruluşlarının yerel siyasete etkisi hakkında büyükşehir belediye meclis üyelerinin görüşlerini tespit etmektir. Çalışmanın örneklemini Eskişehir ve Konya illerinde görev yapan toplam 6 büyükşehir belediye meclis üyesi oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında nitel veri analizi yöntemi tercih edilmiş ve veriler derinlemesine mülakat tekniği aracılığıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucuna göre büyükşehir belediye meclis üyeleri meslek kuruluşlarının yerel siyasette etkili olduklarını fakat yerel siyasetin bir aktörü olmadığını belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Professional organizations are important actors in shaping local politics. They represent the interests and concerns of specific sectors or professional groups. Their participation in local politics can impact policy decisions, legislation, and the overall governance of a region. In provincial special administrations and municipalities, decision-making assemblies establish specialized commissions, and the members serving in these committees are selected from among the elected members of the assembly. Specialized commissions prepare reports on the works submitted to them and submit them to the council. Furthermore, according to the law, the works that are covered by the specialized commissions are discussed in the relevant commissions and then finalized by the municipal council. The mentioned laws regulating local governments regulate that neighborhood mukhtars, chiefs of public institutions in the province, representatives of professional organizations, universities, trade unions and representatives of non-governmental organizations related to the issues on the agenda can attend the meetings of the specialized commissions without the right to vote and express their opinions. This shows that professional organizations can not only defend the professional interests of their members, but also contribute to the culture of governance by submitting proposals to local governments or cooperating with them. Professional organizations, especially in metropolitan cities, represent a large population due to the large number of their members. Within the scope of representation and area of expertise, the matter of whether these organizations are an actor in local politics is important. In this context, the aim of this study is to determine the views of metropolitan municipality assembly members on the impact of professional organizations on local politics. The sample of the study consists of a total of 6 metropolitan municipality assembly members working in Eskişehir and Konya provinces. Within the scope of the research, qualitative data analysis method was preferred and data were collected through in-depth interviews. The collected data were analyzed using MAXQDA software program. According to the results of the research, metropolitan municipality council members stated that professional organizations are effective in local politics, but they are not an actor in local politics.