Sanatta şiirsel duygulanım ve ruhsallık arayışı
Poetic affectiveness and search for spirituality in art
- Tez No: 884523
- Danışmanlar: DOÇ. NİL KÖKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışması, maneviyat arayışı, içsel yolculuk ve şiirsel duygulanım temalarını, farklı dönem ve coğrafyalardaki sanat anlayışları ve kişisel yaklaşımlar bağlamında incelemektedir. Ruhsallık olgusunu temel alarak gerçekleştirilen bu çalışmada, Doğu ve Batı sanat geleneklerindeki inanç sistemlerinin resim sanatına olan yansımaları araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, bireysel anlatıların önem kazandığı Modern ve Çağdaş sanat dönemlerindeki sanatçıların, manevilik ve duygulanım olgularını sanat pratiklerinde ele alış biçimleri üzerinde durulup, sanatçıların üretimleri incelenerek kişisel yaşam hikayeleriyle ilişkilendirilmiştir. Şiirsel Duygulanım başlıklı ilk bölümde, şiirsellik kavramı ve şiirsel atmosfere sahip yapıtların içeriği irdelenirken, 'Boşluk' bölümünde, boşluk ögesinin Doğu ve Batı sanatı manevi perspektiflerinde nasıl biçimlendirildikleri mercek altına alınmıştır. Ruhsallık Arayışı başlıklı ikinci bölümde ise renk, dağ ve sembolizm yoluyla oluşturulmuş yapıtlar incelenmiştir. Sanatta ruhsallık ve duygulanım biçimlerinin ifadesi, tez sürecinin ana odağını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the themes of spirituality search, inner journey and poetic affect in the context of art perceptions and personal approaches in different periods and geographies. In this study, which is based on the phenomenon of spirituality, the reflections of belief systems in Eastern and Western art traditions on painting art are investigated. In addition, the ways in which artists in the Modern and Contemporary art periods, where individual narratives gained importance, handled the phenomena of spirituality and affect in their art practices are emphasized, and the artists' productions are examined and associated with their personal life stories. In the first section titled Poetic Affect, the concept of poeticness and the content of works with poetic atmosphere are examined, while in the section titled 'Emptiness', how the element of emptiness is shaped in the spiritual perspectives of Eastern and Western art is examined. In the second section titled 'Search for Spirituality', works created through color, mountain and symbolism are examined. The expression of spirituality and affect forms in art constitutes the main focus of the thesis process.