Instagram'da kendine yardım endüstrisi: The Holıstıc Psychologıst örneği
The self-help industry on Instagram: The case of the Holistic Psychologist
  1. Tez No: 884522
  2. Yazar: SÜMEYYE NUR KAVUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL UZUN AVCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yeni medya araçlarının hayatımıza girmesiyle birlikte bilgilerin ve söylemlerin dolaşıma girme biçimleri yeni formlar kazanmıştır. Neoliberal dönemde hakkında sürekli bilgi üretilen ve dolaşıma giren söylemlerin önemli bir parçasını da ''bireyin iyilik hali''ne dair tartışmalar oluşturmaktadır. Psikologlar, kişisel gelişimciler ve yoga eğitmenleri gibi pek çok özneden oluşan kendine yardım endüstrisi modernitenin başından beri ''sağlıklı birey'' üzerine çeşitli söylemler üretmektedir. Mental sağlık alanında ''bireyin iyilik'' hali üzerinde yıllardır üretilen söylemler artan sayıda psikolog ve kişisel gelişimcinin yeni medya araçlarını kullanmaya başlamasıyla birlikte yepyeni bir dolaşım hali kazanmıştır. Bu tezde kendine yardım endüstrisinin bugün Instagram mecrasını kullanarak ''sağlıklı birey'' üzerine ne gibi söylemler ürettiğini anlamak üzere Instagram'da milyonlarca takipçisi olan Dr. Nicole LePera'nın The Holistic Psychologist hesabına bakılacaktır. Böylece modern kapitalist toplumların gündeminde önemli bir yer işgal eden modern bireyin mental sağlığına dair bugüne kadar üretilmiş hâkim söylemlerin bugün mental sağlık açısından popüler bir mecra haline gelmiş olan Instagram üzerinden paylaşım yapan psikologların paylaşımlarında nasıl ele alındığına bakılacaktır.
Özet (Çeviri)
With the entry of new media tools into our lives, the forms of circulation of information and discourses have taken on new forms. In the neoliberal period,“individual well-being discussions”also constitute an important part of the discourses that are constantly produced and circulated about. The self-help industry, consisting of many subjects such as psychologists, personal developers, and yoga instructors, has been producing various discourses on“healthy individuals”since the beginning of modernity. In the field of mental health, the discourses produced for years on“individual well-being”have gained a whole new circulation with the increasing number of psychologists and personal developers starting to use new media tools. In this thesis, to understand what kind of discourses the self-help industry produces on“healthy individuals”using the Instagram platform today, Dr. Nicole LePera's The Holistic Psychologist account, which has millions of followers, will be examined. Thus, it will be examined how the dominant discourses produced to date on the mental health of modern individuals, which occupy an important place on the agenda of modern capitalist societies, are addressed in the shares of our psychologists who share on Instagram, which has become a popular medium for mental health today.