Halkla ilişkiler açısından TRT'nin yeni medya uygulamaları üzerine bir inceleme
A review on TRT's new media applications in terms of public relations
  1. Tez No: 884546
  2. Yazar: ESRA DALFİDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
İletişim tarih boyunca varlığını göstermiş ve teknolojik gelişmelerle beraber yeni bir nitelik kazanmıştır. Teknolojik gelişmelerle istek ve ihtiyaçların değişimi iletişim teknolojisinide etkilemiştir. İnternet teknolojisinin yeni iletişim araçları sosyal ağlar ve sosyal medya olmuştur. Geleneksel kitle iletişim araçlarının aksine sosyal medya hızlı büyüyen bir alan haline gelmiştir. Sosyal medya kurum ve kuruluşlar tarafından sık kullanılan bir ortamdır. Kurum ve kuruluşlar hedef kitleyle iletişim sürecini sosyal medya aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Sosyal medyanın hızla arttan kullanıcı sayısıyla herkes tarafından tercih edilen bir ortama dönüştüğü görülmektedir. Bu çalışma ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun sosyal medya ağlarını kullanımı kamu hizmet yayıncılığı bağlamında araştırılarak, TRT Kurumunun sosyal medya hesapları içerik analizi yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nun sosyal medya kullanımının 1 Ocak- 30 Nisan tarihleri arasında Instagram ve X platformu kullanımları ele alınmıştır. Belirlenen tarih aralıklarında TRT Kurumunun kullandığı Instagram ve X'e yönelik paylaşımlar değerlendirilerek analiz edilmiştir. Elde edilen veriler tablo ve grafiklerle açıklanarak yorumlanmıştır. TRT Kurumu, kamu hizmet yayıncılığı sorumluluklarına uygun içerik paylaşımını tespit etmek amaçlanarak değerlendirme yapılmıştır. TRT'nin sosyal medyayı aktif olarak kullandığı ve Instagram paylaşımlarında daha yüksek etkileşime ulaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Communication has manifested it self throughout history and has acquired a new quality with technological advancements. The change in desires and needs due to technological advancements has also affected communication technology. The internet technology has introduced new communication tools such as social networks and social media. Unlike traditional mass communication tools, social media has become a rapidly growing field. It has become a frequently used environment by institutions and organizations. Institutions ans organizations conduct their communications processes with the target audience through social media netwoks by the Turkish Radio and Television Corporation (TRT) in the context of public service broadcasting, and TRT's social media accounts are analyzed using content analysis method. The social media usage of the Turkish Radia and Television Corporation is discussed for the period between January 1st andApril 30th, focusing on TRT's Instagram and X platform usage. The posts made by TRT on Instagram and X during the specified date ranges are evaluated and analyzed. The abtained data is explained and interpreted using tables and graphs. The evaluation is carried out with the aim of identifying content sharing in line with TRT's public service broadcasting responsibilities. It is determined that TRT actively uses social media and achieves higher engagement in Instagram posts.