II. Dünya Savaşı yıllarında Muğla (1939-1945)
Muğla during World War II (1939-1945)
  1. Tez No: 884547
  2. Yazar: CEMAL ÇAĞLAR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEHER AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
20. Yüzyılda yaşanan savaşlar, Türk ve Dünya tarihinin kaderini büyük ölçüde şekillendirmiştir. Bu tez çalışması, II. Dünya Savaşı Yıllarını kapsayan 1939-1945 yılları arasında yaşanan gelişmelerin Muğla yerelinde sosyal, kültürel, ekonomik boyutlarıyla yansımasını ele alacaktır. Bu dönem, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ten sonraki ve İsmet İnönü'nün devlet başkanlığı makamında bulunduğu ilk dönem olması, dünya savaşına tanıklık etmesi ve sonrasında yaşanan gelişmeler itibariyle Türk siyasal ve toplumsal hayatında derin izler bırakmıştır. Türkiye'nin savaş boyunca izlediği aktif tarafsızlık politikasına rağmen, savaş koşulları Türkiye'yi de etkilemiş; dönem iktidarlarının savaş sürecinde izledikleri politikalar ülke genelinde etkili olmuştur. Muğla kenti de sahip olduğu konum itibariyle Türkiye'nin önemli kentlerinden biri olarak bu politikalardan oldukça etkilenmiştir. Bu tez çalışması, bir savaş sürecinin yerel düzeyde nasıl algılandığı, savaş döneminde iktidar politikaları çerçevesinde yöneten-yönetilen ilişkilerinin nasıl belirlendiği merkezinde bir yerel tarih çalışması olarak yürütülecektir. Savaş döneminde Muğla'da yerel yönetim, eğitim ve kültür hayatı, gündelik yaşam, ekonomik hayatta gelişmeler, bir savaş sürecinin yerel bazda etkilerini ortaya koymak açısından önem taşımakla birlikte; ülke genelinde savaşın etkilerinin ortaya konulmasına da katkıda bulunmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
The wars of the 20th century largely shaped the fate of Turkish and World history. This thesis study, It will discuss the reflection of the developments that took place between 1939 and 1945, covering the World War Years, in the social, cultural and economic dimensions of the Muğla locale. This period left deep traces in Turkish political and social life, as it was the first period after the founder of the Republic, Mustafa Kemal Atatürk, when İsmet İnönü was in the office of president, witnessed the world war, and the developments that took place afterwards. Despite the active neutrality policy that Turkey followed throughout the war, the war conditions also affected Turkey; The policies followed by the governments of the period during the war were effective throughout the country. The city of Muğla, as one of the important cities of Turkey due to its location, has been greatly affected by these policies. This thesis will be carried out as a local history study, centering on how a war process is perceived at the local level and how the ruler-ruled relations are determined within the framework of power policies during the war period. Local government, educational and cultural life, daily life, and developments in economic life in Muğla during the war period are important in terms of revealing the effects of a war period on a local basis; It will also contribute to revealing the effects of the war across the country.