Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak Türk kökenli bireylerde obsesif kompulsif semptomlar ile bilişsel esneklik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between obsessive compulsive symptoms and cognitive flexibility in third generation Turkish individuals living in Germany
- Tez No: 884681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak Türk kökenli bireylerin, obsesif kompulsif semptom düzeyleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Veri Formu, Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi, Bilişsel Kontrol ve Esneklik Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; Almanya'da yaşayan üçüncü kuşak Türk kökenli bireylerin, obsesif kompulsif semptom düzeyleri ile bilişsel esneklik düzeyleri arasında anlamlı ve negatif yönde bir ilişki olduğu sonucuna erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; To examine the relationship between obsessive-compulsive symptom levels and cognitive flexibility levels of third-generation Turkish origin individuals living in Germany. Sociodemographic Data Form, Maudsley Obsessive Compulsive Questionnaire, Cognitive Control and Flexibility Scale were used as data collection tools in the study. As a result of the analysis; It was concluded that there was a significant and negative relationship between obsessive compulsive symptom levels and cognitive flexibility levels of third-generation Turkish origin individuals living in Germany.