Sosyal medyada oyunculuk sanatının icrasının ve başkalaşımının incelenmesi: İnstagram örneği
Examining the execution and transformation of the art of acting in social media: the example of Instagram
- Tez No: 884683
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Görsel iletişimin en önemli ifade biçimlerinden biri olan oyunculuk sanatı, ilk çağdan günümüze kadar uzanan evrensel bir sanat dalıdır. 2500 yıllık köklü tarihi içerisinde, bu sanatın emekçileri ve öncüleri tarafından ortaya koyulan muhtelif teknik ve metotlarla geliştirilmiştir. Bu metotlar tiyatro ve sinema alanları başta olmak üzere icra edildiği her mecrada önemli eserlerin hayata geçmesine yol açarak sanat tarihinde iz bırakmıştır. Günümüzde bu sanat dalının, teknolojinin gelişmesiyle başlayan dijital çağın getirdiği sosyal medya ortamında icra edildiği görülmektedir. Youtube, Tiktok, Instagram gibi sosyal medya uygulamalarında oluşturulan kullanıcı profilleri ile bireysel bir benlik sunumu gerçekleştirildiği ve sahte bir sosyal medya statüsü sergilendiği, bunun üzerine kitlelerin dikkatini çekecek içerikler üretildiği görüntülenmektedir. Sosyal medya platformları özelinde Instagram uygulamasında yaratılan dijital sahnede icra edilen oyunculuk ile bir şöhret kültürü ve izlenme yönetimi oluşturulduğu ve bazı kitlelere empoze edilerek bilinen oyunculuk sanatı algısının dönüştürüldüğü gözlemlenmektedir. Bu dönüşümün, kapitalizm ve kapitalizmin ideolojik boyutu olan kültür endüstrisi teorisi ile ilişkili meydana geldiği saptanmaktadır. Toplumun proleterleşmesi ile ortaya çıkan ve özgürlük alanı bulunmayan kapitalist iş dünyası sistemi, özgürlük kisvesi altında bireylere empoze ettiği 'serbest zaman' kavramı üzerinden alan açmaktadır ve bu alana eğlence sektörü adı altında sanatı dahil etmektedir. Sanatın sanal dünyada da eğlence gibi gösterilerek sektörleşmesi ve sistemle iç içe geçmesi, kültürün anlam değiştirmesiyle sonuçlanmaktadır. Günümüzde dijital yüzler üzerinden ilerletilmeye çalışılan oyunculuk sektörü, kitlelerin oyunculuğa ve sanata bakışını dokunmatik bir ekrana sıkıştırarak oyunculuk sanatının kültürel anlamını değiştirmiş bulunmaktadır. Oyunculuk sanatının yüzyıllardır uygulanan evrensel kuralları ile sanatın biricikliğinin haricinde geliştirilen bu başkalaşımın, sosyolojik açıdan yararlı olup olmadığının, Stanislavski oyunculuk metodu üzerinden incelenmesi çalışmanın özünü ve önemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The art of acting, one of the most, important forms of expression of visual communication, is a universal art form that extends from ancient times to the present day. It has been developed with various techniques and methods put forward by the workers and pioneers of this art throughout its 2500 year old history. These methods have left their mark on the history of art by leading to the realization of important Works in every medium where they are performed, especially in theater and cinema. Today, it is seen that this branch of art is performed in the social media environment brought about by the age of digitalization that started with the development of technology. It is seen that user profiles created in social media applications such as YouTube, Tiktok and Instagram present an individual self and display a fake social media status and then produce content that will attract the attention of the masses. It is observed that a culture of fame and viewing management has been created through acting performed on the digital stage created in the Instagram application, specifically on social media platforms and that the perception of the known art of acting has been transformed by imposing it on the masses. It is determined that this transformation is the ideology of feeding the capitalist power with the culture industry, which is an economic sector arising from the capitalist management approach. It creates space through the concept of 'free time', which the capitalist business system, which emerged with the proletarianization of society and has no space for freedom, imposes on individuals under the guise of freedom, and includes art in this field under the name of the entertainment sector. The sectorization of art by portraying it as entertainment in the virtual world and its intertwining with the system results in the meaning of culture changing. Today, the acting industry, which is trying to be developed through digital faces, has changed the cultural meaning of the art of acting by compressing the masses view of acting and art onto a touch screen. The essence and importance of the study is to examine whether this metamorphosis, developed outside the uniqueness of the art and the universal rules of the art of acting that have been applied for centuries, is sociologically useful or not, through the Stanislavski acting method.