Hemodiyaliz hastalarında renin-anjiotensinaldosteron sistem inhibitörlerinin kullanımı
Use of renin-angiotensinaldosterone system inhibitors in hemodialisis patients
- Tez No: 884684
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ŞENGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: HD (Hemodiyaliz) hastalarında RAAS inhibitörlerinin (Renin Anjiotensin Aldosteron Sistem inhibitörü) morbidite ve mortalite üzerine olumlu etkileri olduğu ileri sürülmektedir. Bu çalışmada Kocaeli ili HD hastalarında RAAS inhibitörü kullanım düzeyinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif kesitsel bir çalışma olarak planlandı. Çalışmamıza Kocaeli Şehir hastanesi, Kocaeli Devlet Hastanesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Karamürsel Devlet Hastanesi, Kandıra Devlet Hastanesi ve Gölcük Devlet hastanesi hemodiyaliz ünitelerinde 01.02.2024-01.07.2024 tarihleri arasında aktif hemodiyaliz programındaki, 18-85 yaş arası, kronik böbrek hastalığı (KBH) nedenli en az 3 ay süreli hemodiyalize giren 200 hasta dahil edilmiştir. Hastaların varsa KBH'a ek kronik hastalıkları, Hemodiyaliz süresi (kaç aydır hemodiyalize girdiği), hemodiyaliz sıklığı (haftada kaç kez hemodiyaliz uygulandığı), hangi hemodiyalizat bileşenlerinin kullanıldığı, hemodiyaliz uygulama şekli (kateter, fistül), hastadan hemodiyaliz esnasında ortalama çekilen sıvı miktarları ve hastaların laboratuvar verileri (böbrek fonksiyon testleri, elektrolitler, anemi paneli) incelemeye alınmıştır. Mevcut tetkik ve veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza hemodiyaliz ünitelerinde rutin diyaliz yapılan 224 hasta dahil edilmiş olup yaş ortalaması 60,8±14,4 yıl olarak saptandı. Hastadan 46'sında (%20,6) RAAS inhibitörlerinin kullanımı mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Objective: It is suggested that RAASi (Renin Angiotensin Aldosterone System inhibitor) have positive effects on morbidity and mortality in HD (Hemodialysis) patients. This study aimed to determine the level of RAAS inhibitor use in HD patients in Kocaeli. Materials and Methods: Our study was planned as a retrospective cross-sectional study. Our study included patients aged 18-85 with chronic kidney disease in the active hemodialysis program between 01.02.2024 and 01.07.2024 in the hemodialysis units of Kocaeli City Hospital, Kocaeli State Hospital, Derince Training and Research Hospital, Karamürsel State Hospital, Kandıra State Hospital and Gölcük State Hospital. 200 patients who underwent hemodialysis for at least 3 months due to CKD. patient is included. Chronic diseases of the patients in addition to CKD, if any, Hemodialysis duration (how many months they have been on hemodialysis), hemodialysis frequency (how many times a week hemodialysis is applied), which hemodialysis components are used, the method of hemodialysis application (catheter, fistula), the average amount of fluid withdrawn from the patient during hemodialysis, and Laboratory data of the patients (kidney function tests, electrolytes, anemia panel) were examined. Existing examinations and data were analyzed using the SPSS program. Results: Our study included 224 patients who underwent routine dialysis in hemodialysis units and the average age was found to be 60.8±14.4 years. 46 of the patients (20.6%) were using RAAS inhibitors.