Karışımların dielektrik sabiti
- Tez No: 8847
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖNDER ORHUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
iv ÖZET Dielektrik malzemeler, günümüz elektrik-elektronik mühendis liğinde oldukça geniş uygulama alanlarına sahiptir. Her dielektrik malzeme için bağıl dielektrik sabiti adı verilen boyutsuz bir nice lik mevcut olup, bu sabitin büyüklüğü malzemenin cinsine bağlı ola rak değişmektedir. Eğer, saf haldeki malzemelerin dielektrik sa bitleri, bizim için gerekli olan dielektrik sabiti değerinden fark lıysa, bu malzemeleri, başka saf malzemelerle karıştırarak istenen dielektrik sa bitli malzeme elde edilebilir. Karışımlar, dielektrik özellikleri bakımından bileşenleri pa ralel konumda bulunan karışımlar, bileşenleri seri konumda bulunan karışımlar, istatistiksel karışımlar ve matris karışımlar olmak ü- zere dört grupta toplanabilir. Her karışım türü için ayrı ayrı ba ğıntılar mevcutken, bir karışıma ait çeşitli hacimsel kesir değer lerinde daha yaklaşık değerler veren birden fazla bağıntı elde e dilmiştir. İki saf dielektrik maddeyle bu dört karışım türü ayrı ayrı oluşturulduğunda her karışım için farklı dielektrik sabiti değeri elde edilir. Dolayısıyla, arzu edilen bir dielektrik sabitine sa hip dielektrik madde oluşturulmak istendiğinde, karışımı oluşturan bileşenlerin dielektrik sabitleri önemli rol oynar ve bunlardan o luşacak karışıma ait karışım türünün seçilmesi gerekir. Bu çalışmada, çeşitli karışım türleri ve onların özel karı şımları üzerine ileri sürülen teoriler biraraya getirilmeye çalı şılmış ve bunlar arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya kona rak karşılaştırılmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SlMviAM Dielectric materials, nowadays, find widest applications in the fields of electric-electronic engineering. There is a dimensionless quantity for each dielectric material, namely relative dielectric constant, magnitude of which depends on the kind of material. If the dielectric constants of the pure materials are different from the required value, the imaterial I which has desired dielectric constant, can be produced as the mixture which is made of these pure materials and other pure materials. According to their dielectric properties, the mixtures can be classified into four groups: the mixtures whose components are connected in parallel, the mixtures whose components are connected in series, the statistical mixtures and the matrix mixtures. While there are different relations for each class of the mixture, more than one relations, each, of which, gives the values which are very close to each other, are obtained far the different volume fractions of a mixture. If these four classes of mixtures are produced by two pure dielectric materials seperately, the dielectric constant of each mixture is obtained differently from each other. For this reason, if we want to produce the dielectric material with the desired dielectric constant, the components of mixture play important role and the class of mixture which is made of these components, is needed to be chosen. In this study, the theories on several classes of mixtures and their special mixtures have been gathered together and while the similarities and differences between these theories have been explained, their comparisons were done.