Hemşirelerin örgütsel adalet algıları ve iş memnuniyetleri arasındaki ilişki: Bir vakıf üniversitesi hastanesi örneği
The relationship between nurses' perceptions of organizational justice and job satisfaction: The case of a foundation university hospital
- Tez No: 884765
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP AYLA TİSİNLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma hemşirelerin örgütsel adalet algılarının ve iş memnuniyeti arasındaki ilişkisini incelemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla sağlık kurumlarındaki yönetici hemşirelere dayanak gösterici bazı öneriler sunulması tasarlanmaktadır. Araştırma İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir vakıf üniversitesi hastanesinde yapılmıştır. Araştırmanın yapılan çalışmalardan farkı örneklem sayısının diğer çalışmalardan fazla olduğu, JCI (Joint Commission International) ve ulusal standartlara göre özel bir vakıf üniversite hastanesinde yapılıyor olmasıdır. Araştırmanın evrenini yatan hasta katlarında çalışan 320 hemşire oluşturmuştur. Yargısal ve kolayda örneklemeye dayalı olarak toplamda 148 hemşire ile anket çalışması uygulanmıştır. Araştırmaya katılacak hemşirelerin en az 6 aydır kurumda çalışıyor olması dikkate alınmıştır. Araştırmada hemşirelerin sosyodemografik ve mesleki bilgilerini içeren Bilgi Formu, örgütsel adalet algılarını belirleyen“Örgütsel Adalet Ölçeği”ve iş memnuniyetlerini inceleyen İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların örgütsel adalet ölçeğinde en düşük puanı dağıtımsal adalet alt boyutunda (2,28±0,91), en yüksek puanı etkileşimsel adalet alt boyutunda (3,48±0,92) aldıkları; iş memnuniyeti ölçeğinde en düşük puanı içgüdüsel motivasyon alt boyutunda (2,51±0,84), en yüksek puanı içsel motivasyon alt boyutunda (3,92±0,76) aldıkları saptanmıştır. Araştırmada hemşirelerin örgütsel adalet algılarının iş memnuniyetlerini anlamlı bir şekilde etkilendiğini göstermektedir. Gününün büyük bir kısmını hastanede geçiren hemşireler için, örgüt içerisinde hissettikleri adalet kelimesi, iş memnuniyetini yakından ilgilendirmekte ve hasta bakımı ile doğrudan önemlidir. Bu sebeple örgüt içerisinde adaletin sağlanması, hasta bakımının temel ögelerinden biri olan hemşirelerin iş memnuniyetlerinin olumlu olması önemli bir faktördür.
Özet (Çeviri)
The research aimed to examine the impact of nurses' perceptions of organizational justice on job satisfaction, with the intention of offering supportive recommendations to healthcare institutions. Conducted at a private foundation university hospital in Istanbul, this study distinguishes itself by its larger sample size and adherence to JC and national standards. The research population comprised 320 nurses employed in inpatient facilities, with a survey administered to 148 nurses through judgmental and convenience sampling methods. Participation was limited to nurses with at least six months of tenure at the institution. The study utilized an Information Form to collect sociodemographic and professional data, alongside the Organizational Justice Perception Scale and Job Satisfaction Scale to assess nurses' perceptions of organizational justice. Notably, participants scored lowest in the distributive justice sub-dimension (2.28±0.91) and highest in the interactional justice sub-dimension (3.48±0.92) of the organizational justice scale. In the job satisfaction scale, the lowest score was observed in the instinctive motivation sub-dimension (2.51±0.84), while the highest was in the intrinsic motivation sub-dimension (3.92±0.76). The findings indicate a significant link between nurses' perceptions of organizational justice and their job satisfaction. Given nurses' extensive time spent in the workplace and the direct impact on patient care, organizational justice plays a pivotal role in enhancing job satisfaction—a fundamental aspect of healthcare services. Therefore, fostering a sense of justice within healthcare organizations stands as a crucial factor in bolstering nurses' job satisfaction and ultimately improving patient care.