Güç tutuşur özelliğe sahip itfaiye iç giysilik kumaşların geliştirilmesi
Development of flame retardant firefighter underwear fabrics
- Tez No: 884796
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
İtfaiye personellerin kullandıkları giysiler birer termal koruyucu giysidir. Alev, yüksek sıcaklık, eriyik metal sıçramalarına karşı koruma sağlamak amacıyla dokuma kumaş yapılarında üretilmektedir. İtfaiyecilerin kullandıkları iç giysiliklerin kumaşının da koruyucu itfaiyeci üniformaları gibi hem aleve ve ısıya karşı koruma sağlamaları hem de cilt ile temas halinde oldukları için ısıl açıdan konforlu olma gereksinimleri vardır. İtfaiyeci iç giysilik kumaşının giyen kişinin konforu açısından iyi derecede nefes alabilir olması, iyi derecede ısıl yalıtım sağlaması ve terden kaynaklanan sıvıları hızlı bir şekilde transfer edebilmesi çok önemlidir. Bu çalışma kapsamında, itfaiyeci iç giysiliğinde kullanılmak üzere güç tutuşur özelliğe sahip viskon, modakrilik ve panox lifleriyle üretilen farklı konstrüksiyondaki örme kumaşların dayanım, güç tutuşurluk ve konfor performansları araştırılmıştır. Her lif tipinin niteliği birbirinden farklı olduğundan en uygun lif tipinin ve lif karışım oranının belirlenmesi amacıyla farklı liflerden elde edilen ipliklere mukavemet ve düzgünsüzlük testleri yapılmıştır. Bu ipliklerden süprem ve lakost (tek toplama pike) tipinde kumaşlar üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen kumaşlara kullanım sırasındaki performansını belirlemek amacıyla haslık, boncuklanma dayanımı, boyutsal dayanım, patlama mukavemet testi yapılmıştır. İlaveten konfor parametrelerini belirlemek için hava geçirgenlik, su buharı (perma test) geçirgenliği ve nem iletimi performansı (MMT) testleri; güç tutuşurluk performansını belirlemek için dikey yanmazlık, LOI (Limit oksijen indeksi) ve TGA (Thermogravimetrik analiz) testleri, uygulanarak performans özellikleri incelenmiştir
Özet (Çeviri)
The clothing used by firefighters is thermal protective clothing. It is produced in woven fabric structures to provide protection against flame, high temperature and molten metal splashes. The fabric of the underwear used by firefighters, like protective firefighter uniforms, needs to provide protection against flame and heat and be thermally comfortable since they are in contact with the skin. It is very important that the firefighter underwear fabric is well breathable, provides good thermal insulation and can quickly transfer fluids resulting from sweat for the comfort of the wearer. Within the scope of this study, the strength, flame retardancy and comfort performances of knitted fabrics of different constructions produced with flame retardant viscose, modacrylic and panox fibers to be used in firefighter underwear were investigated. Since the quality of each fiber type is different, strength and irregularity tests were carried out on yarns obtained from different fibers in order to determine the most suitable fiber type and fiber mixture ratio. Fabrics of single jersey and lacoste (single gathering pique) quality fabrics were produced from these yarns. Fastness, pilling resistance, dimensional strength and bursting strength tests were performed on the produced fabrics to determine their performance during use. In addition, performance characteristics were examined by applying air permeability, water vapor permeability and liquid moisture transmission performance (MMT) tests to determine the comfort parameters, vertical fire retardancy, LOI (Limit oxygen index) and TGA (Thermogravimetric analysis) tests to determine the flame retardant performance.