Bakım verici psikoeğitiminin depresyon hastalarının iyileşme düzeyleri ile bakım vericilerin aile yükü ve duygu dışavurumuna etkisi
The effect of caregiver psychoeducati̇on on recovery levels of depressi̇on pati̇ents with fami̇ly burden and expressed emoti̇ons of caregivers
  1. Tez No: 884944
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZTABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ADANA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, yatarak tedavi görmekte olan depresyon hastaları ve bakım vericilerine uygulan bakım verici psikoeğitiminin depresyon hastalarının depresif belirtileri ve iyileşme düzeylerine, bakım vericilerin yük algıları ve duygu dışavurumuna etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, randomize kontrollü deneysel nitelikte bir araştırmadır. Araştırmanın örneklemini“Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Servisi”nde F32 [ICD 10 koduna göre Depresif Bozukluk (Nöbet)] ile F33 (ICD 10 koduna göre [Yineleyici Depresif Bozukluk(Nöbet)] tanılarıyla yataklı serviste takip edilen ve araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan deney (n=46) ve kontrol grubunu (n=46) oluşturan toplam 92 depresyon hastası ve bakım vericisi ile yapılmıştır. Deney grubunda yer alan hasta ve bakım vericilere haftada iki kez, birebir ve yüz yüze olarak, altı oturumdan oluşan psikoeğitim verilmiştir. Araştırmaya alınan hastalar ve bakım vericilere tanıtıcı bilgi formu, Hastalara Beck Depresyon Ölçeği ve İyileşme Değerlendirme Ölçeği, bakım vericilere Duygu Dışavurumu Ölçeği ve Zarit Aile Yükü Ölçeği eğitim öncesi, eğitimden bir ay sonra ve üç ay sonra uygulanmıştır. Araştırmaya alınan hastalar ve bakım vericilere tanıtıcı bilgi formları eğitim öncesi, hastalara eğitim öncesi, eğitimden bir ay sonra ve üç ay sonra, bakım vericilere eğitim öncesi, Araştırmanın verileri Statistical Packagefor the Social Sciences paket programı ile analiz edilmiş ve araştırmanın değişkenleriaçısından deney ve kontrol grubu karşılaştırılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; aritmetik ortalama, standart sapma, medyan, sıklık, yüzdelik); normal dağılım gösteren karşılaştırmalarda Student t test, Paired Samples test, pearson Ki-kare testi; normal dağılım dışı karşılaştırmalarda Mann Whitney U, Wilcoxon test; başlangıç analizleri olarak normal dağılım değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov testi, tekrarlı ölçümlerde Varyans Analizi kullanılmıştır.Araştırmanın gerçekleştirilmesi için gerekliolan etik kurul izni, kurum izni, ölçek kullanım izni ve katılımcı yazılı onayları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the effect of caregiver psychoeducation applied to depression patients and their caregivers receiving inpatient treatment on the depressive symptoms and recovery levels of depression patients, burden perceptions and emotional expression of caregivers. Materials and Methods: The study is a randomized controlled experimental research. The sample of the study was 'experiment' (n=46) who were followed up in the inpatient service at Adnan Menderes University Hospital Psychiatry Service with diagnoses of F32 (Depressive Disorder according to ICD 10 code) and F33 (Recurrent Depressive Disorder according to ICD 10 code) and met the inclusion criteria for the study and a control group (n=46) with a total of 92 depression patients and their caregivers.Patients and caregivers in the experimental group were given psychoeducation consisting of six sessions twice a week, one-on-one and face-to-face. An introductory information form was administered to the patients and caregivers included in the study, the Beck Depression Scale and Recovery Assessment Scale were administered to the patients, and the Emotion Expression Scale and Zarit Family Burden Scale were administered to the caregivers before the training, one month after the training, and three months later. The data of the study were analyzed withthe Statistical Package for the Social Sciences Version 25 (PASW Inc, Chicago, IL, USA) program and the experimental and control groups were compared in terms of the variables of the study. In the evaluation of data; arithmetic mean, standard deviation, median, frequency, percentage), Student's t test, Paired Samples test, Pearson Chi-square test; in normally distributed comparisons; Mann Whitney U, Wilcoxon test for non-normal distribution comparisons; As initial analyses, Kolmogorov-Smirnov test was used to evaluate normal distribution and Analysis of Variance was used for repeated measurements. Ethics committee permission, institutional permission, scale usagepermission and participant written consent were obtained for the research.