Rotavirus enfeksiyonuna karşı aşılanmış ineklerde ve buzağılarında antikor düzeylerinin serolojik olarak araştırılması
Serological investigation of antibody levels in cows and their calves vaccinated against rotavirus infection
- Tez No: 885010
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YAPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Buzağılarda neonatal dönemde en önemli mortalite sebeplerinden biri ishaldir. Neonatal dönem ishalleri birçok sebepten kaynaklansa da ülkemizde ve dünyada yapılan epidemiyolojik çalışmalar Bovine Rotavirus ve Bovine Coronavirus etkenlerinin önemli oranda etkili olduğunu göstermektedir. Çalışma kapsamında, Adana ilinde bulunan bir damızlık sığır işletmesinde Rotavirus'a karşı aşılanmış annelerden ve kolostrum almış buzağılardan olmak üzere 100 adet anne ve 100 adet buzağıdan toplam 600 adet serum örneği ve ishal semptomu gösteren 15 adet buzağıdan ise 15 adet gaita örneği alınmıştır. Örneklere uygulanan indirekt ELISA sonucunda elde edilen verilere göre; 100 adet inek ve düveden alınan serum örneklerinden 18 adedinde (%18) %40, 24 adedinde (%24) %60, 58 adedinde (%58) %80 seviyesinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Buzağılardan alınan serum örneklerinden elde edilen verilere göre; ilk gün serum örneği alınan buzağılardan 2 adedinde (%2) %20 (+), 21 adedinde (%21) %40 (++), 34 adedinde (%34) %60 (+++), 43 adedinde (%43) %80 (++++) düzeyinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Onbeşinci günde serum örneği alınan buzağılardan 2 adedinde (%2 ) %20,(+),40 adedinde (%40) %40 (++),39 adedinde (%39) %60 (+++), 19 adedinde (%19) %80 (++++) düzeyinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Otuzuncu günde serum örneği alınan buzağılardan 29 adedinde (% 29) %20 (+), 37 adedinde (%37) %40 (++) ,27 adedinde (%27) %60 (+++) , 7 adedinde (%7) %80 (++++) düzeyinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Altmışıncı günde serum örneği alınan buzağılardan 46 adedinde (%46) %20 (+), 33 adedinde (%33) % 40 (++), 4 adedinde (%4) %60 (+++), 2 adedinde (% 2) %80 (++++), 15 adedinde (%15) %0 düzeyinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Doksanıncı günde serum örneği alınan buzağılardan 47 adedinde (%47) antikor tespit edilemezken (% 0), 46 adedinde (%46) %20 (++), 7 Adedinde (%7) %40 (++) düzeyinde antikor varlığı tespit edilmiştir. Antijen varlığını belirlemek amacıyla 15 adet gaita örneğine uygulanan direkt ELISA sonucuna göre ise 1 adet (%6,66) gaita örneği pozitif olarak saptanmıştır. Sonuç olarak bu çalışmada gebeliğin son döneminde Bovine rotavirusa karşı aşılanmış inek ve düvelerden doğan buzağıların, bu enfeksiyona karşı korunma süreleri ile ilgili bilgi sahibi olundu.
Özet (Çeviri)
One of the most important causes of mortality in calves during the neonatal period is diarrhea. Although neonatal period diarrhea is caused by many reasons, epidemiological studies conducted in our country and around the world show that Bovine Rotavirus and Bovine Coronavirus agents are significantly effective. Within the scope of the study, a total of 600 serum samples were taken from 100 mothers and 100 calves, from mothers vaccinated against Rotavirus and from calves that received colostrum, and 15 stool samples were taken from 15 calves showing symptoms of diarrhea in a breeding cattle enterprise in Adana province. According to the data obtained as a result of indirect ELISA applied to the samples; Among the serum samples taken from 100 cows and heifers, the presence of antibodies was detected at the level of 40% in 18 (18%), at the level of 60% in 24 (24%), and at the level of 80% in 58 (58%). According to the data obtained from serum samples taken from calves; among the calves whose serum samples were taken on day 0, 2 (2%) had 20% (+), 21 (21%) had 40% (++), 34 (34%) had 60% (+++), 43 (43%) had (+). 43) The presence of antibodies at 80% (++++) level was detected. Among the calves whose serum samples were taken on the 15th day, 2 (2%) had 20% (+), 40 (40%) had 40% (++), 39 (39%) had 60% (+++), 19 (2%) had (+). 19%) Antibody presence was detected at 80% (++++) level. Among the calves whose serum samples were taken on the 30th day, 29 (29%) had 20% (+), 37 (37%) had 40% (++), 27 (27%) had 60% (+++), and 7 (7%) had (+). 7) The presence of antibodies at 80% (++++) level was detected. Among the calves whose serum samples were taken on the 60th day, 20% (+) was found in 46 calves (46%), 40% (++) in 33 (33%), 60% (+++) in 4 calves (4%), 60% (+++) in 2 calves (+) in 80% (++++), 0% antibody presence was detected in 15 of them (15%). While no antibody could be detected in 47 (47%) of the calves whose serum samples were taken on the 90th day (0%), 20% (++) level of antibody was detected in 46 (46%), and 40% (++) level of antibody was detected in 7 (7%) has been made. According to the results of direct ELISA applied to 15 stool samples to determine the presence of antigen, 1 (6.25%) stool sample was found to be positive. As a result, in this study, information was obtained about the protection period of calves born from cows and heifers vaccinated against Bovine rotavirus in the last period of pregnancy against this infection.