Disposable flexible üreterorenoskop ile yaptığımız retrograd intrarenal cerrahi sonuçlarımızın taşsızlık skorlama sistemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of the results of retrograde intrarenal surgery with a disposable flexible ureterorenoscope using stone-free scoring systems
  1. Tez No: 885009
  2. Yazar: ADEM KIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDEMİR ASDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Üriner sistem taş hastalığı oldukça yaygın karşılaşılan bir hastalıktır. Yaygın karşılaşılması nedeni ile tedavisinde, preoperatif danışmanlık sırasında en uygun cerrahi yöntemin seçilmesi ve cerrahinin başarı oranı hakkında somut veriler elde edilmesi için skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızda; günümüzde geliştirilen disposable flexible üreterorenoskop ile yaptığımız retrograd intrarenal cerrahi sonuçlarımızın taşsızlık skorlama sistemleri ile öngörülebilirliğinin değerlendirilmesi ve etkileyen diğer parametrelerin taşsızlık oranına etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmamıza Ocak 2023 ve Eylül 2023 tarihleri arasında böbrek taş hastalığı nedeni ile disposable flexible üreterorenoskop (URS) kullanılarak ameliyat edilen 18 yaş ve üzerindeki, daha önceden double j stent kateterizasyonu uygulamadığımız 70 hasta dahil edildi. Çalışmamızda hastaların demografik parametreleri (yaş, cinsiyet), vücut kitle indeksleri, eşlik eden hastalıkları, iskelet anomalisi varlığı, böbrek anatomik malformasyonu varlığı, hidronefroz varlığı, taş özellikleri (dansitesi, boyutu, tarafı, yerleşim yeri), operasyon süresi, Reşorlu-Ünsal taş skoru ve R.I.R.S. skorlama sistemi skoru, taşsızlık oranları , hastanede kalış süresi, komplikasyon verileri kaydedildi. Böylece geliştirilen skorlama sistemlerinin postoperatif taşsızlık oranını öngörebilme gücünü ve diğer parametrelerin postoperatif taşsızlık oranı ile olan ilişkilerini değerlendirdik. Çalışmamızda postoperatif genel taşsızlık oranı %78,6(55/70) olarak tespit edildi. Taş çapı, taş dansitesi, Reşorlu-Ünsal taş skoru ve R.I.R.S.
Özet (Çeviri)
Urolithiasis is a highly prevalent condition. In order to select the most appropriate surgical approach during preoperative counselling and to provide concrete data on the success rate of surgery, scoring systems have been developed. The objective of this study is to assess the predictability of the results of retrograde intrarenal surgery with the disposable flexible ureterorenoscope, utilising stone-free scoring systems, and to analyse the impact of additional parameters on the stone-free rate. The study population comprised 70 patients aged 18 years and older who underwent surgery using a disposable flexible ureterorenoscope (URS) for renal stone disease between January 2023 and September 2023. Patients were excluded if they had undergone double J stent catheterisation prior to surgery. In our study, the following parameters were recorded: demographic data (age, gender), body mass index, comorbidities, presence of skeletal anomalies, presence of renal anatomical malformations, presence of hydronephrosis, stone characteristics (density, size, side, location), operation time, Resorlu-Unsal stone score and R.I.R.S. scoring system score, stone-free rates, length of hospital stay, and complication data. Therefore, the objective is to evaluate the predictive capacity of the developed scoring systems for the postoperative stone-free rate and to determine the relationship between other parameters and the postoperative stone-free rate. The overall postoperative stone-free rate was 78.6% (55/70) in the context of our study. A strong correlation was observed between stone diameter, stone density, Resorlu-Unsal stone score and R.I.R.S.