Sinema ve mimarlık arakesitinde sinematografik mekânın analizi ve alternatif üretimleri; Hitchcock, Kubrick ve Anderson sineması
Analysis and alternative productions of cinematographic space at the interface of cinema and architecture; Hitchcock, Kubrick and Anderson cinema
- Tez No: 885033
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMET AYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yedinci sanat olarak sinema var olduğu günden bu yana mimarlık ile dinamik bir ilişki halindedir. Çalışmada bu ilişki irdelenirken temel olarak sinema ve mimarlığın ortak paydası olan mekân ele alınmıştır. Bu iki disiplinin ortak temel tasarım araçlarının kullanım biçimleri ve üretim aşamaları örneklerle karşılaştırılarak irdelenmiştir. Öncelikle mekân kavramsal olarak incelenmiş daha sonra gerçek ve kurgusal olmak üzere mekân türleri ve mekânın sinemada kullanım ölçeği; renk, ışık, doku, biçim gibi mekânsal özelliklerin film anlatısına, hikâyenin ve karakterlerin gelişimine katkısı bağlamında incelenmiştir. Filmlerinde mekân tasarımına önem veren film anlatısında mekânı etkili bir biçimde kullanan karakteristik bir sinematografiye sahip üç yönetmen ve her birine ait ikişer film seçilmiştir. Bunlar; Alfred Hitchcock (Rear Window ve Psycho), Stanley Kubrick (2001; A Space Odyssey ve The Shining) ve Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel ve The French Dispatch) olmak üzere üç auteur yönetmendir. İlk olarak bu filmlerin zaman akış tabloları detaylı biçimde elde edildikten sonra bu tablolar ek bölümünde verilmiştir. Daha sonra yönetmenlerin sinematografileri aktarılmış daha sonra seçilen filmler sosyolojik açıdan incelenmiş ve detaylı mekân analizleri filmlerde kullanılan renk, ışık-gölge, doku-biçim, hareket-deneyim, zamanmekân, montaj-kurgu, kadraj-çerçeve ve senaryo-storyboard başlıkları altında filmlerden alınan görseller üzerinden niteliksel olarak incelenmiştir. Bu analizlerde yönetmenlerin röportajlarından, bu konudaki akademik çalışmalardan ve film okumalarından yararlanılmıştır. Son olarak analizler sonucunda elde edilen verilerle yönetmenlerin mekânsal tasarım karakterlerini yansıtan alternatif mekânlar, Midjourney adlı yapay zekâ programı aracılığıyla deneysel olarak üretilmiştir. Sonuç bölümünde ise analizler sonucu elde edilen veriler üç yönetmenin karşılaştırılabildiği bir tabloya aktarılmıştır. Çalışma, mimarlık ve sinema ile ilgili kişilerin film ve mekân okumalarının becerisini geliştirme ve mimari tasarım sürecine alternatif bir yöntem sunma amacı taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema, as the seventh art, has been in a dynamic relationship with architecture since its existence. While examining this relationship in this study, space, which is the common denominator of cinema and architecture, is discussed. The ways of using the common basic design tools of these two disciplines and their production stages are analyzed by comparing them with examples. Firstly, space is examined conceptually, then the types of space, real and fictional, and the scale of the use of space in cinema are examined in the context of the contribution of spatial features such as color, light, texture and form to the film narrative, story and character development. Three directors with a characteristic cinematography who attach importance to space design in their films and use space effectively in film narrative and two films belonging to each of them were selected. These are Alfred Hitchcock (Rear Window and Psycho), Stanley Kubrick (2001; A Space Odyssey and The Shining) and Wes Anderson (The Grand Budapest Hotel and The French Dispatch). First, the time flow charts of these films are obtained in detail and then these charts are given in the appendix. Then, the cinematographies of the directors are presented, then the selected films are analyzed sociologically and detailed space analyses are qualitatively examined through the visuals taken from the films under the titles of color, light-shadow, texture-form, movement-experience, time-space, montage, frame-frame and script-storyboard. In these analyses, interviews of the directors, academic studies on this subject and film readings were utilized. Finally, with the data obtained as a result of the analysis, alternative spaces reflecting the spatial design characters of the directors were experimentally generated through an artificial intelligence program called Midjourney. In the conclusion section, the data obtained as a result of the analysis is transferred to a table where the three directors can be compared. The study aims to improve the ability of people interested in architecture and cinema to read film and space and to offer an alternative method to the architectural design process.