Farklı ekim sıklıklarında dereotu (Anethum graveolens)'nda organik ve inorganik gübre uygulamalarının agronomik ve kalite özelliklerine etkisi
The effect of organic and inorganic fertilizer applications on agronomic and quality characteristics of dill (Anethum graveolens) at different planting densities
  1. Tez No: 885032
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ŞINDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TONÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Araştırma 2023 yılında Diyarbakır GAP Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nün deneme alanında farklı ekim sıklıklarının ve gübre uygulamalarının dereotu bitkisinde bazı agronomik ve kalite özeliklerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tarla denemesi tesadüf bloklarında bölünmüş parsel deneme deseni göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Çalışmada bitki boyu (cm), dal sayısı (adet/bitki), şemsiye sayısı (adet/bitki), şemsiyecik sayısı (adet/bitki), meyve verimi (kg/da), bin dane ağırlığı (g), taze ve kuru herba verimi (kg/da) ve uçucu yağ oranı (%), uçucu yağ verimi (l/da) ve uçucu yağ bileşenleri incelenmiştir. Araştırma sonunda; bitki boyu 116.20-129.53 (cm), taze herba verimi 1106.13-2216.90 (kg/da), meyvede uçucu yağ oranı (%) 2.16-2.41, meyvede uçucu yağ verimi 3.43-6.85 (l/da) arasında belirlenmiştir. Uçucu yağın bileşenleri carvone (%50.14-64.01) limonene (%23.98-31.34), cis-dihydrocarvone (%4.41-12.53), dill apiole (%5.24-7.02), trans-dihydrocarvone (%0.83-2.45) olarak belirlenmiştir. Meyve verimi ve uçucu yağ oranı açısından 20 cm ekim sıklığı ve tavuk gübresi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to determine the effect of different planting frequencies and fertilizer applications on some agronomic and quality characteristics of dill in the experimental field of Diyarbakır GAP International Agricultural Research and Training Center Directorate in 2023. The field trial was carried out according to a randomized block split plot design with 3 replications. Plant height (cm), number of branches (pcs/plant), number of umbrellas (pcs/plant), number of umbrellas (pcs/plant), seed yield (kg/ha), thousand grain weight (g), fresh and dry herb yield (kg/ha), essential oil content (%), essential oil yield (l/ha) and essential oil components were analyzed. At the end of the research; plant height was 116.20-129.53 (cm), fresh herb yield was 1106.13-2216.90 (kg/da), essential oil rate (%) in seed was 2.16-2.41, essential oil yield in seed was 3.43-6.85 (l/da). The main components of essential oil were carvone (50.14-64.01%) limonene (23.98-31.34%), cis-dihydrocarvone (4.41-12.53%), dill apiole (5.24-7.02%), trans-dihydrocarvone (0.83-2.45%). The best results were obtained at 20 cm planting density and chicken manure.