Yük vagonlarında kullanılacak otomatik kuplörün yerli imkanlarla üretilebilirlik analizi
Manufacturability analysis of automatic coupler to be used in freight wagons with domestic facilities
  1. Tez No: 885035
  2. Yazar: YALGIN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, yük vagonları için otomatik kuplör tasarımı ve üretiminin yerli imkanlarla gerçekleştirilebilme potansiyelini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma, Türkiye'nin mevcut altyapı ve tesislerini göz önünde bulundurarak, ulusal AR-GE destek programlarına başvurulara uygun bir fizibilite projesi olarak tasarlanmıştır. Araştırma süreci, teknik analizler ve yerli üretim kapasitesinin değerlendirilmesi adımlarını içermektedir. Ayrıca, dijital otomatik kuplör pazar büyüklüğü ve rekabet edebilirlik analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'nin mevcut altyapısı ve yerli üretim kapasitesi, otomatik kuplör tasarımı ve üretimi için uygun bir temel sunmaktadır. Dijital otomatik kuplörlerin pazar büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, doğru bir fizibilite analizi ile projelendirilen ürünlerin rekabet edebilirliği artmaktadır. Yerli imkanlarla üretilecek ve TSI belgesine sahip ürünlerin geliştirilmesi, Türkiye demiryolu sektörü için önemli faydalar sağlayacaktır. Bu çalışma, yerli ve milli çözümlerle demiryolu sistemlerinin etkinliğinin ve güvenliğinin artırılabileceğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, Türkiye'nin demiryolu teknolojilerinde dünya standartlarında bir oyuncu olma yolundaki stratejik hedeflerine katkıda bulunacak niteliktedir. Bu bağlamda, uygun AR-GE desteklerinin alınması ve yerlilik oranı yüksek ürünlerin geliştirilmesi önerilmektedir. Böylelikle, sektördeki bağımlılık azalacak ve Türkiye, demiryolu teknolojilerinde daha bağımsız ve güçlü bir konuma gelecektir
Özet (Çeviri)
In this study was conducted to evaluate the potential for designing and producing automatic couplers for freight wagons with local resources. The study was designed as a feasibility project suitable for applications to national R&D support programs, considering Turkiye's existing infrastructure and facilities. The research process includes steps such as technical analyses and the evaluation of local production capacity. Additionally, a market size and competitiveness analysis of digital automatic couplers was conducted. According to the research results, Turkiye's existing infrastructure and local production capacity provide a suitable basis for the design and production of automatic couplers. Considering the market size of digital automatic couplers, products projected with a proper feasibility analysis increase their competitiveness. Developing products that will be produced with local resources and have TSI certification will provide significant benefits for the Turkish railway sector. This study shows that efficiency and safety in railway systems can be increased with local and national solutions. The results of the research contribute to Turkiye's strategic goals of becoming a global player in railway technologies. In this context, it is recommended to obtain appropriate R&D support and develop products with a high rate of local content. Thus, dependency in the sector will decrease, and Turkiye will achieve a more independent and stronger position in railway technologies.