Detection of DDOS attack in IoT networks using deep learning technologies
Derin öğrenme teknolojileri kullanılarak IoT ağlarında DDOS saldırılarının tespiti
- Tez No: 885043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Evrişimli Sinir Ağlarını (CNN'ler) kullanarak Nesnelerin İnterneti (IoT) ağlarında Dağıtılmış Hizmet Reddi (DDoS) saldırılarını tespit etmek için etkili teknikleri araştırmak ve geliştirmekti. Teorik analizler, ampirik değerlendirmeler ve pratik uygulamalar sayesinde bu hedefe ulaşma yolunda önemli ilerlemeler kaydettik. Bulgularımız, CNN tabanlı yaklaşımların, IoT ortamlarındaki DDoS saldırılarını tespit etme konusunda umut vaat ettiğini ve geleneksel yöntemlere göre çeşitli avantajlar sunduğunu gösteriyor. Derin öğrenmenin doğal yeteneklerinden yararlanarak, önerdiğimiz çerçeve, IoT cihazlarına özgü kaynak kısıtlı kısıtlamalar dahilinde verimli bir şekilde çalışırken yüksek algılama doğruluğu elde etti. Çerçeve, rakip saldırılara karşı sağlamlık sergiledi ve çeşitli IoT dağıtımları ve saldırı senaryolarında uyarlanabilirlik gösterdi. Ayrıca araştırmamız, IoT ağlarında DDoS algılama anlayışının geliştirilmesine katkıda bulunuyor ve siber güvenlik uygulayıcıları ve araştırmacıları için pratik bilgiler sağlıyor. CNN tabanlı DDoS algılama sistemlerinin operasyonel IoT ortamlarında konuşlandırılmasına yönelik önerilen yönergeler ve en iyi uygulamalar, IoT ekosistemlerinin gelişen siber tehditlere karşı güvenliğini ve dayanıklılığını sağlamak için değerli kaynaklar olarak hizmet eder. Araştırmamız, IoT ağlarında DDoS tespitinin zorluklarını ele almada derin öğrenme teknolojilerinin, özellikle de CNN'lerin potansiyelinin altını çiziyor. Sağlam ve ölçeklenebilir çözümler geliştirerek, IoT altyapılarının güvenlik duruşunu iyileştirme ve kötü niyetli saldırılara karşı koruma sağlama yönünde önemli adımlar attık.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research was to investigate and develop effective techniques for detecting Distributed Denial of Service (DDoS) attacks in Internet of Things (IoT) networks using Convolutional Neural Networks (CNNs). Through theoretical analysis, empirical evaluations, and practical implementations, we have made significant strides towards achieving this goal. Our findings demonstrate that CNN-based approaches hold promise for detecting DDoS attacks in IoT environments, offering several advantages over traditional methods. By leveraging the inherent capabilities of deep learning, our proposed framework achieved high detection accuracy while operating efficiently within the resource-constrained constraints typical of IoT devices. The framework exhibited robustness against adversarial attacks and demonstrated adaptability across diverse IoT deployments and attack scenarios. Furthermore, our research contributes to advancing the understanding of DDoS detection in IoT networks and provides practical insights for cybersecurity practitioners and researchers. The proposed guidelines and best practices for deploying CNN-based DDoS detection systems in operational IoT environments serve as valuable resources for ensuring the security and resilience of IoT ecosystems against evolving cyber threats. Our research underscores the potential of deep learning technologies, particularly CNNs, in addressing the challenges of DDoS detection in IoT networks. By developing robust and scalable solutions, we have taken significant steps towards enhancing the security posture of IoT infrastructures and safeguarding against malicious attacks.