Geleneksel Japon baskı sanatının bilgisayar oyunlarına etkisinin incelenmesi ve bilgisayar oyunu için konsept çalışması
Analyzing the effect of traditional Japanese woodblock printing art on computer games and concept study for a computer game
- Tez No: 885044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞAN ÇANKIRILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, geleneksel Japon baskı sanatının bilgisayar oyunları üzerindeki etkisini inceleyerek bu sanat formunun bilgisayar oyunlarının estetiğine ve kavramsal tasarımına nasıl katkı sağladığını anlamayı amaçlamaktadır. Geleneksel Japon baskı sanatı ukiyo-e'nin incelenmesi adına Japon kültürü, gelenek ve göreneklerinin yanı sıra Japon sanatı da incelenmiştir. Japon kültürünün bir yansıması olan ukiyo-e sanatını derinlemesine incelendikten sonra çeşitli bilgisayar oyunları üzerindeki etkisi grafik tasarımı bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada elde edilen bilgilerden yola çıkarak bir bilgisayar oyunu için konsept tasarım geliştirilmiş, geleneksel Japon baskı sanatının modern dijital oyun dünyasındaki potansiyelini grafik tasarım metodolojisi ışığında ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to understand how traditional Japanese woodblock printing art contributes to the aesthetics and conceptual design of computer games by examining its impact on the medium. To investigate ukiyo-e, the traditional Japanese woodblock print art, an analysis of Japanese culture, customs, traditions, and art was conducted. Following an in-depth examination of ukiyo-e, which reflects Japanese culture, its influence on various computer games was evaluated in the context of graphic design. Furthermore, this study aims to reveal the potential of traditional Japanese print art in the modern digital game world through graphic design methodology by developing a concept design for a computer game based on the gathered information.