Uluslararası örgütlerin yetkileri bağlamında andlaşma akdetme yetkisi
The competence to conclude treaties in the context of the competence of international organizations
- Tez No: 885062
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN REÇBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Uluslararası hukukun aslî kaynaklarından biri olan uluslararası andlaşmalar, uluslararası hukukun kişileri arasındaki ilişkilerin düzenlenmesinin ve uluslararası hukukta yeni norm oluşturulmasının en önemli hukuksal araçları arasındadır. Uluslararası örgütler de andlaşma akdetme yetkisine sahip olarak uluslararası andlaşmalar vasıtasıyla uluslararası hukukun düzenlenmesine ve geliştirilmesine etki etmektedir. Bu doğrultuda çalışmada uluslararası örgütlerin andlaşma akdetme yetkisi incelenmiştir. Çalışmada uluslararası örgütlerin andlaşma akdetme yetkisinin kapsamı ve nereden kaynaklandığı değerlendirilmiştir. Uluslararası örgütlerin andlaşma akdetme yetkisi, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği özelinde ele alınmıştır. Andlaşma akdetme yetkisinden hareketle uluslararası örgütlerin uluslararası alanda yetki kullanımı üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Böylece çalışmada uluslararası örgütler üzerine hukukî bir inceleme yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Treaties are one of the primary sources of international law. They are one of the most important legal instrument for regulating the relations among the subjects of international law and for establishing new norms in international law. International organisations also have capacity to conclude treaties. By concluding treaties international organizations influence the regulation and development of international law. In this respect, teraty-making capacity of international organisations is examined within this study. The scope and origin of the treaty-making capacity of the international organisations are evaluated in the study. Treaty-making capacity of the international organisations is examined in the context of the United Nations and the European Union. Based on the treaty-making capacity, a general evaluation has been made on the exercise of power by international organisations in international law. Thus, the study aims to make a legal analysis on international organisations.