Yeniliğin sürekliliği: Bergson'un özgürlük anlayışı
The continuity of novelty: Bergson's concept of freedom
  1. Tez No: 885061
  2. Yazar: EMİR CAN CİVELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN YÜCEFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Henri Bergson tarafından 1889 yılında yazılmış Bilincin Dolaysız Verileri Üzerine Bir Deneme adlı eseri, Bergson felsefesindeki konumunu anlamaya ve eserin soykütüğünü yapmayı amaçlıyoruz. Böylece kitaptaki ve ikincil literatürdeki tartışmaları daha iyi anlayabilmeyi umuyoruz. Bu tartışmalar Bergson'un içsel deneyimi, dışsal hiçbir belirlenime referans vermeden ya da onlara indirgemeden nasıl düşünebileceği iddiasının yaratmış olduğu problemlerdir. Bergson'un felsefe hakkındaki düşünceleri ve felsefesinin yöntemi bu tarz problemlerle ilgilendiğimiz sırada bizim için faydalı olacaktır. Söylemiş olduklarımızı gerçekleştirdikten sonra Bergson'un öznel olduğunu düşündüğümüz birçok şeyin aslında nesnel olduğuna ilişkin düşüncelerini tartışarak, içsel deneyimin öznelliğini duyum, duygu ve hafıza ile anlamaya çalışacağız. Bunun sonucunda Bergson için özgür eylemin koşullarını araştıracağız.
Özet (Çeviri)
In this study, we aim to examine Henri Bergson's work titled“An Essay on the Immediate Data of Consciousness,”written in 1889, in terms of its position within Bergson's philosophy and its genealogy. By doing so, we hope to better understand the discussions in the book and the secondary literature. These discussions are about the problems created by Bergson's claim that inner experience can be thought of without referencing or reducing it to any external determinations. Bergson's thoughts on philosophy and his philosophical method will be useful to us as we engage with these kinds of problems. After accomplishing what we have stated, we will discuss Bergson's thoughts on how many things we consider subjective are, in fact, objective, and we will try to understand the subjectivity of inner experience through sensation, emotion, and memory. As a result, we will explore the conditions for free act for Bergson.