Siyasal iletişimde gündem yönetimi, haber içeriğinin seçmen kanaatlerine etkisi
Agenda management in political communication: The impact of news content on voter opinions
- Tez No: 885082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UMUT TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde seçmen kanaatleri kuşkusuz birçok algısal faktörden etkilenmektedir. Diğer taraftan Siyaset ve seçmen algısında medyanın haberlerleştirdiği vakaların kanaatleri kristalize etme yeteneği diğer faktörlere göre daha belirgin bir işlev üstlenmektedir. Bu nedenle medyanın siyaset ve seçmen algısı üzerindeki etkisinin tartışıldığı ve incelendiği çok sayıda akademik araştırma bulunmaktadır. Bu bağlamda, bu araştırmada da siyasi haberlerin seçmen kanaatleri ve tercihleri üzerindeki etkisi konu edilmiştir. Bir siyasi aktöre ya da vakaya yönelik medya haberlerinin seçmen algısını nasıl etkilediğini orataya çıkarmak amaçlanmıştır. Yapay zeka tarafından oluşturulan bir siyasi aktöre yönelik olumlu ve olumsuz haberlerin iki farklı denek grubuna gösterildiği fokus grup yöntemi kullanılmıştır. Ekme kuramı çerçevesinde yapılan değerlendirme neticesinde medya haberleri ve seçmen algısı arasında güçlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir..
Özet (Çeviri)
Today, voter opinions are undoubtedly influenced by many perceptual factors. On the other hand, the ability of the media to crystallize opinions by reporting on events plays a more prominent role compared to other factors. Therefore, there are numerous academic studies discussing and examining the impact of media on politics and voter perceptions. In this context, this research focuses on the impact of political news on voter opinions and preferences. The aim is to reveal how media reports on a political actor or event affect voter perceptions. A focus group method was used, in which two different groups of subjects were shown positive and negative news about an artificially created political actor. The evaluation conducted within the framework of the cultivation theory determined a strong relationship between media news and voter perception.