Sağır çocukların ebeveynlerinin koklear implantasyon karar verme süreçlerinin karşılaştırılması: İşiten ebeveynler ve işitme engelli ebeveynler
Comparison of cochlear implantation decision-making processes of parents of deaf children: Hearing parents and deaf parents
- Tez No: 885267
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE RESA AYDIN, DOÇ. DR. GÖKLEM TEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikoloji, Sosyal Hizmet, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychology, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engellilik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, doğuştan sağır olan çocukların koklear implantasyon (Kİ) süreçlerini ve bu süreçlerin farklı gruplardaki ailelerin perspektiflerini incelemeyi hedeflemektedir. Bu incelemelerin sonucunda, işitme engelli ve işiten ailelerin Kİ hakkında bilgi sahibi olma düzeyi ve süreç içerisindeki kararlarındaki farklılıkları gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Örneklemde eşit sayıda (10 işiten birey/10 işitme engelli birey) olmak üzere toplam 20 kişiyle görüşme yapılmıştır. Ebeveyn katılımcılarla ortalama 60-75 dakika süren görüşmeler gerçekleştirilmiş ve bu görüşmeler sesli ve videolu olarak kayıt altına alınmıştır. Ardından, görüşmeler Word belgesine dökülerek deşifre edilmiştir. Anket, nicel ve nitel aşamalı iki çalışma yoluyla gerçekleştirilmiş ve gerektiğinde işaret dili ile tercüme edilmiştir. Kapalı uçlu sorulara Likert tipi değerlendirme kullanılarak veriler SPSS yöntemiyle analiz edilmiştir. Koklear implantasyonun erken yaşlarda gerçekleşmesi, en az 1 yıl boyunca Kİ kullanımı ve rehabilitasyona düzenli katılımın önemli olduğu vurgulanmıştır. Yapılan literatür çalışmalarında, çocukların adaptasyon sürelerinin 0 - 3 yaş aralığında daha iyi olduğu ancak ilerleyen yaşlarda adaptasyon sürelerinin daha uzun olduğu belirtilmiştir. Araştırmanın sonucunda ailelerin karşılaştıkları zorluklar arasında farklılıklar olduğu, bazı ailelerin daha fazla bilgiye erişebildiği, diğerlerinin ise daha az erişebildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the cochlear implantation (CI) processes of children born deaf and the perspectives of two different groups of families involved in these processes. The goal is to observe the differences in knowledge ownership about CI and decision-making during the process between hearing and non-hearing families. Interviews were conducted with 20 participants, divided equally between hearing individuals (10) and individuals with hearing impairment (10). The interviews with parent participants lasted approximately 60-75 minutes each and were recorded in both audio and video formats. These interviews were transcribed into written text using Word. The survey was conducted through quantitative and qualitative stages, and translated into sign language when necessary. Closed-ended questions were evaluated using Likert-type scales, and the data were analyzed using SPSS. It is important for CI children to undergo implantation at an early age, have at least 1 year of experience with CI, and regularly attend rehabilitation. When examining the literature, the importance of early age is evident, as children adapt better between ages 0-3, while adaptation times are longer in later ages compared to ages 0-3. Differences between the two families were observed in the challenges they faced. Some families had better access to information while others did not.