Analysis of infilled frames under the effect of lateral loading
Yanal yük etkisindeki dolgulu çerçevelerin analizi
- Tez No: 885266
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada dolgu duvarların betonarme binaların sismik performansına etkisi araştırılmıştır. Bunun için farklı dolgu duvar konfigürasyonlarına sahip dört ve beş açıklıklı 3, 4, 5, 6 ve 7 katlı betonarme çerçeveler dikkate alınmıştır. Bu çalışmada benimsenen dolgu duvar çerçevesi konfigürasyonları şunlardır: tam dolgulu çerçeve, tam dolgulu yumuşak katlı çerçeve, dış açıklık dolgulu çerçeve ve dış açıklık dolgulu yumuşak katlı çerçeve. Ayrıca dolgu duvar kalınlığındaki değişimin dolgulu çerçevelerin performansına etkisi incelenmiştir. Bunun için 10, 15, 20 ve 25 cm olmak üzere dört farklı dolgu duvar kalınlığı düşünülmüştür. Dolgu duvarın rijitliği, eşdeğer diyagonal eleman olarak dikkate alınmıştır. Dolgu duvar panelli ve panelsiz toplam 170 farklı betonarme çerçeve modeli doğrusal olmayan statik yöntemle analiz edilmiştir. Yanal yükleme altında farklı özelliklere sahip yapıların davranışları, yük taşıma kapasitesi, başlangıç rijitliği ve yapı elemanlarındaki plastik mafsal oluşumu temel alınarak karşılaştırmalı olarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of infill walls on the seismic performance of reinforced concrete buildings was investigated. For this, 3, 4, 5, 6, and 7 story reinforced concrete frames having four and five bays with different infill wall configurations were considered. The infill wall frame configurations adopted in this study were: fully infilled frame (FIF), fully infilled soft story frame (FI-SSF), exterior bay infilled frame (EBIF) and exterior bay infilled soft story frame (EBI-SSF). In addition, the effect of the change in infill wall thickness on the performance of infilled frames was studied. To this, four different infill wall thicknesses of 10, 15, 20, and 25 cm were considered. The stiffness of the infill wall was taken into account as the equivalent diagonal element. A total of 170 different reinforced concrete frame models with and without infill wall panels were analyzed by means of the nonlinear static method. The behavior of the structures having different properties under the lateral loading were discussed comparatively based on the load carrying capacity, initial stiffness, and plastic hinge formation on the structural members.