Göçmen kadınlar ve ücretli bakım emeği: İzmir örneği
Migrant women and paid care work: The case of Izmir
- Tez No: 885270
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmada İzmir'de kağıtsız olarak bakım hizmetlerinde istihdama katılan kadınların göç kararlarından çalışma süreçlerine kadar olan süreç ele alınmış küresel bakım zinciri bağlamında ortaya çıkan küresel hiyerarşik ve eşitsizlik biçimleri incelenerek bakım sorumluluğunun farklı kadın grupları arasındaki dolaşımına odaklanılmıştır. Bu kapsamda İzmir'de bakım hizmetlerinde ortaya çıkan göçmen kadın emeği talebinin ardındaki nedenler sorgulanmış ve bu doğrultuda Parrenas'ın 'bakımın uluslararası transferi' kavramı ışığında araştırma tartışmaya açılmıştır. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu ise İzmir'de kağıtsız ve yatılı olarak bakım hizmetlerinde çalışan göçmen kadınlar oluşturmuştur. Araştırma konusunun sınırlarını belirlemek ve çalışma grubunu sınırlandırmak için İzmir'de kartopu yöntemi yoluyla 14 görüşmeciye ulaşılmış, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında metne dönüştürülmüş ve analizi MAXQDA nitel veri analiz programı ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgular, küresel bakım zinciri bağlamında ele alınarak küresel ekonomide yeniden üretime dayalı işbölümünün oluşumu İzmir'de bakım hizmetlerinde çalışmak amacıyla gelen göçmen kadınlar üzerinden değerlendirilmiştir. Göçmen kadınların düzensiz göçleri, Türkiye'de değişen göç politikaları ve yasal düzenlemeler çerçevesinde analiz edilmiş; göçmenlerin çalışma süreçlerine etkileri incelenmiştir. Araştırmaya katılan yatılı bakım hizmetlerinde çalışan göçmen kadınların işçi-işveren arasındaki ilişkisi incelenerek emek sömürüsü ve eşitsiz güç ilişkileri ortaya konmuş bu doğrultuda işçi ve işverenin geliştirdikleri stratejiler incelenmiştir. Araştırmada yatılı bakım hizmetlerinin işin niteliği gereği yoğun bir duygusal emek gerektirmesi ise kadınların bu emeği hangi koşullarda ve ne sıklıkta gerçekleştirdikleri incelenmesinin gerekliliğini ortaya koymuş bu çerçevede duygusal emeğin boyutu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the process from the migration decisions to the working processes of women employed in care services without proper documentation in İzmir was examined, focusing on the circulation of care responsibilities among different groups of women by analyzing the global hierarchical and inequality patterns emerging in the context of the global care chain. Within this scope, the reasons behind the demand for migrant women's labor in care services in İzmir were questioned, and in this direction, the study was discussed in light of Parrenas' concept of 'the international transfer of care.' A qualitative research method was used in this study. The study group consisted of migrant women working in care services without proper documentation and as live-in workers in İzmir. To determine the boundaries of the research topic and limit the study group, 14 interviewees were reached in İzmir through the snowball method, and a semi-structured interview technique was employed. The obtained data were transcribed into text in a computer environment and analyzed using the MAXQDA qualitative data analysis program. The findings obtained in this study were considered in the context of the global care chain and evaluated through migrant women who came to İzmir to work in care services, focusing on the formation of a reproductive-based division of labor in the global economy. The irregular migrations of migrant women were analyzed within the framework of changing migration policies and legal regulations in Turkey; the impacts on the working processes of migrants were examined. The relationship between live-in migrant women working in care services and their employers was examined, revealing labor exploitation and unequal power dynamics; accordingly, the strategies developed by workers and employers were analyzed. The intensive emotional labor required by the nature of live-in care work highlighted the necessity of examining the conditions and frequency under which women perform this labor; in this context, the dimensions of emotional labor were analyzed.