Trabzon ili halk bilimi araştırmaları kaynakçası (Açıklamalı bibliyografya)
Trabzon province folklore research bibliography (Annotated bibliography)
  1. Tez No: 885281
  2. Yazar: ASLIHAN ŞAHİN ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÜÇÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bibliyografya, Halk Bilimi (Folklor), Bibliography, Folklore
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Trabzon, bulunduğu konum itibariyle dikkate değer şehirlerden biridir. Bu tez çalışmasının amacında ilk olarak Trabzon'un tarihiyle ilgili kaynakların tespitinin yapılması hedeflenmektedir. Tespit edilen sonuçlar ise değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Trabzon ile ilgili eski dönemlerden beri yazılmış olan Trabzon kaynakçası çalışması vardır. Bu çalışmalar Antik Dönem'den beri taratılacak, seyyahların Trabzon tarihiyle ilgili neler yazıldığı tespit edilip, içinde halk bilgisine ait kayıtlar belirlenecektir. Bunların içerisinde gazete ve mecmualar hariç tutularak sadece tarihi kaynakların içeriğiyle ilgili olanlar alınacaktır. Bu çalışma ile Türk Halk Edebiyatı'na Trabzon ile ilgili tarihi ve kültürel bir özgeçmiş bırakarak, küçük bir katkı sağlamak amaçlanmıştır. Tez, üç ana başlık altında incelenmiştir. Tezin ilk başlığında Trabzon ilinin adı ve tarihi üzerine durulmuştur. Trabzon'un adının nereden geldiği, ilk nerelerde görüldüğü, farklı kültürlerde farklı isimlerle anılmasından bahsedilmiştir. Çalışmanın tarih incelemesi bölümü ise Osmanlı öncesi dönemde Trabzon şehri, 17. Yüzyıl ortalarında Trabzon şehri bölümlerinden oluşmaktadır. 17. Yüzyıl ortalarında Trabzon şehri bölümü ise Kâtip Çelebi'ye ve Evliya Çelebi'ye göre 17. Yüzyıl ortalarında Trabzon şehri alt bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümün son başlığı ise cumhuriyetin ilk yıllarında Trabzon'dan oluşmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümü ise Trabzon ilinin coğrafi özellikleri ve iklim/ bitki örtüsü bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümde Trabzon'un coğrafi konumu ve iklimi, bitki örtüsü hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümü ise tarih, halk edebiyatı, halk inançları, halk mutfağı, halk müziği, halk sanatları ve zanaatları, halk mimarisi, halk hekimliği, halk ekonomisi, dil bilimi, giyim, kuşam ve süs, monografiler, meslek folkloru, çocuk oyunları ve oyuncaklar, halk sağlığı, halk oyunları, geçiş dönemleri, aile folkloru, bayramlar, karşılamalar ve uğurlamalar bölümlerinden oluşmaktadır. Bu başlıklar altında kitaplar, tezler, makaleler ve bildiriler ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trabzon is one of the remarkable port cities due to its location. This thesis primarily to identify the sources related to the history of Trabzon. The results will be subjected to evaluation. The results will be subjected to evaluation. There are bibliographical studies written about Trabzon since ancient times. These studies will be scanned starting from the Ancient Period. It will be determined that what travelers have written about the history of Trabzon and the records of folklore will be stated. Among these, only those related to the content of historical sources will be taken with exclusion of newspaper and magazines. With this study, it is aimed to make a small contribution to Turkish Folk Literature by leaving a historical and cultural resume about Trabzon. The thesis consists of three main chapters. In the first part of the thesis, the name of history of Trabzon is emphasized. Where the name of Trabzon came from, where it was first seen and how it was called by different cultures are mentioned. The historical analysis part of the study consists of the titles of Trabzon city in the pre-Ottoman period and Trabzon city in the mid-17th century. The section on Trabzon in the mid-17th century is presented under two subtitles: According to Katip Çelebi and According to Evliya Çelebi. The last title of this section focuses on Trabzon in the early years of the Republic. The second part of the study covers the geographical characteristic of Trabzon province. The third and final part of the study consists of chapters on history, folk literature, folk beliefs, folk cuisine, folk music, folk music, folk arts and crafts, folk architecture, folk medicine, folk economics, linguistics, clothing and ornaments, monographs, professional folklore, children's games and toys, public health, folk games, transitional periods, family folklore, festivals, welcomes and farewells. Under these headings, books, theses, articles and papers are discussed and evaluated.