Denetimli serbestlik kapsamında yetişkinler için alkol müdahale programının geliştirilmesi ve etkililiğinin değerlendirilmesi: Randomize kontrollü çalışma
Development of the alcohol intervention program for adults on probation and evaluation of the effectiveness: A randomized controlled study
  1. Tez No: 885294
  2. Yazar: MİNE PAZARCIKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ŞENOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Madde Bağımlılığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Hakkında denetimli serbestlik tedbir kararı verilen ve alkol kullanımına bağlı sorun yaşayan yetişkinler için alkol müdahale programının geliştirilmesi ve geliştirilen programın; bireylerin alkol tüketimi ve eşlik eden sorunlarında azalma, alkol tüketimini azaltmaya yönelik değişim motivasyonlarında artış sağlama konusunda etkililiğini değerlendirmektir. Yöntem: Araştırma tek kör randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma İzmir Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'nde Haziran 2023 – Kasım 2023 tarih aralığında gerçekleştirilmiştir. Örneklem büyüklüğü G-Power istatistik programı kullanılarak hesaplanmıştır. 58 kişi deney grubu ve 57 kişi kontrol grubu olmak üzere toplamda 115 kişi ile araştırma yürütülmüştür. Kontrol grubu ve deney grubunda yer alan katılımcıların tamamı çalışmanın başlangıcında; Kişisel Bilgi Formu, Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi (AUDIT), Michigan Alkolizm Tarama Testi (MAST) ve Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeğini (SOCRATES) doldurmuştur. Ön test ölçümlerinin yapılmasının ardından deney grubunda yer alan katılımcılara iki haftada bir olmak üzere ve toplamda 6 oturumdan oluşan Alkol Müdahale Programı uygulanmıştır. Bu süreçte kontrol grubuna herhangi bir müdahale programı uygulanmamıştır. Çalışmanın sonunda katılımcıların tamamı son test kapsamında tekrar Alkol Kullanım Bozuklukları Tanıma Testi, Michigan Alkolizm Tarama Testi ve Değişime Hazır Olma ve Tedavi İsteği Ölçeğini doldurmuştur. Verilerin analizinde; Bağımlı Gruplar t Testi, Bağımsız Gruplar t Testi, Ki-kare analizi, One Way ANOVA ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Developing an alcohol intervention program for adults on probation and who have problems related to alcohol use, and the developed program; to evaluate its effectiveness in reducing individuals' alcohol consumption and accompanying problems and increasing their motivation to change to reduce alcohol consumption. Method: The research is a single-blind randomized controlled experimental study. The research was carried out at Izmir Probation Directorate between June 2023 and November 2023. The sample size was calculated using the G-Power statistical program. The research was conducted with a total of 115 people, 58 in the intervention group and 57 in the control group. All participants in the control group and intervention group at the beginning of the study; they completed the Personal Information Form, Alcohol Use Disorders Identification Test (AUDIT), Michigan Alcoholism Screening Test (MAST), and Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale (SOCRATES). After the pre-test measurements were made, the Alcohol Intervention Program was applied to the participants in the intervention group, consisting of 6 sessions in total, every two weeks. During this process, no intervention program was applied to the control group. At the end of the study, all participants completed the Alcohol Use Disorders Identification Test, Michigan Alcoholism Screening Test, and Stages of Change Readiness and Treatment Eagerness Scale as part of the posttest. In the analysis of data; Paired-Samples t Test, Independent-Samples t Test, chi square analysis, One Way ANOVA and regression analysis were used.