Ordu ili kırsal kalkınmasında kırsal turizmin yeri ve bir turizm yönetim planı önerisi
The role of rural tourism in the rural development of Ordu province and a proposal for a touri̇sm management plan
- Tez No: 885353
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ALAEDDİNOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 426
Özet
Bu çalışma, Ordu İli kırsalında var olan kalkınma probleminin sebeplerini tartışarak bu problemin çözümü noktasında kırsal turizmin ne denli etkili bir araç olabileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada turizmin kalkınmaya sağlayacağı katkının yanı sıra ortaya çıkarabileceği olumsuz etkilere de dikkat çekilmiştir. Araştırma metodolojisi olarak nitel ve nicel veri toplama araçlarının bir arada kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Araştırma tasarımı olarak ise veri toplama araçlarının aynı anda uygulandığı, aynı anda analiz edildiği ve aynı anda yorumlandığı "Tamamen Karma: Eşzamanlı Eşit Statülü tasarım modeli tercih edilmiştir. Üç farklı örneklem grubu üzerinden araştırma soruları bağlamında veriler toplanılmıştır. Veri setleri turizm paydaşları ile yapılan görüşmeler ile yerel halk ve turistlere uygulanan anketler vasıtasıyla oluşturulmuştur. Bu veriler doğrultusunda Ordu kırsalında temelinde ekonomik sebeplerin ön planda olduğu bir kalkınma probleminin var olduğu, bu problemin çözümü için öncelikle tarım sektörünün sorunlarının çözülmesi, akabinde ise başta turizm olmak üzere alternatif sektörlerin geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. İlin zengin bir kırsal turizm potansiyeli olduğu ve özellikle yaylalara son yıllarda turistlerin yoğun ilgi gösterdiği görülmüştür. Fakat bu talep karşısında süreci yönetecek kurumlar arasında bir koordinasyon ve iş birliğinin bulunmadığı anlaşılmıştır. Buna bağlı olarak ise yörede turizm gelişimi kontrolsüz bir şekilde gerçekleşmektedir. Sonuç olarak bu kontrolsüz gelişim yörede doğal ve kültürel çevreyi tehdit etmenin yanında toplumsal çatışma da dahil birtakım başka problemlere yol açma riski oluşturmaktadır. Söz konusu riski en aza indirmek için yerel halkın istek ve çıkarlarını merkeze alan, ilgili kurumlar ve diğer paydaşlar arasında koordinasyonu sağlayacak bir yönetim organizasyonuna ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. Bu ihtiyaca binaen ise Ordu'nun en önemli kırsal turizm destinasyonu olan Aybastı Perşembe Yaylası özelinde bir destinasyon yönetim örgüt modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to discuss the causes of the development problems in the rural areas of Ordu Province and to explore how effective rural tourism can be as a tool for solving these issues. The study not only highlights the potential contributions of tourism to development but also draws attention to the negative impacts it may bring. The research adopts a mixed-methods approach, combining both qualitative and quantitative data collection tools. The research design follows a“Fully Mixed Equal Status Concurrent Design,”where data collection tools are applied simultaneously, and the data is analyzed and interpreted concurrently. Data were gathered from three different sample groups within the context of the research questions. These data sets were created through interviews with tourism stakeholders and surveys administered to local residents and tourists. Based on these data, it was concluded that there is a development problem in rural Ordu, primarily driven by economic factors. To solve this problem, it is necessary first to address the issues within the agricultural sector, followed by the development of alternative sectors, especially tourism. The province has significant potential for rural tourism, and it has been observed that in recent years, the highlands have attracted considerable tourist interest. However, it has been noted that there is a lack of coordination and cooperation among the institutions responsible for managing this demand. As a result, tourism development in the region is occurring in an uncontrolled manner. This uncontrolled development poses risks not only to the natural and cultural environment but also to social harmony, as it may lead to various other problems, including social conflicts. To minimize these risks, a management organization is needed that centers on the desires and interests of the local population while ensuring coordination among relevant institutions and other stakeholders. In response to this need, a destination management organization model was developed specifically for Aybastı Perşembe Yayla, the most important rural tourism destination in Ordu.