A framework for understanding the components of sustainable food security: The case of the European Union and Türkiye
Sürdürülebilir gıda güvenliğinin bileşenlerini anlamak için bir çerçeve: Avrupa Birliği ve Türkiye örneği
- Tez No: 885447
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERİŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Food Engineering, Political Science, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 274
Özet
Gıda güvenliği, insanlık tarihi kadar eski bir olgudur. Günümüz insanının atalarının gıda üzerindeki tasarrufları tarih ilerledikçe değişmiş ve bu sorun farklı boyutlara taşınarak bizlere miras olarak kalmıştır. Günümüzde gıda güvenliğinin çalışma alanı ivme kazanarak ulusal, bölgesel ve küresel ölçeğe ulaşmıştır. Makroekonomik politikalar, gıda güvenliğinin şekillenmesini sağlayan temel alanların başında gelir. Bu çalışma tümden gelim metodunu kullanarak Avrupa Birliği ve Türkiye'deki gıda güvenliği politikalarını multidisipliner bir şekilde analiz eder. Türkiye'nin Avrupa Birliğine üyelik sürecine paralel olarak oluşturduğu gıda güvenliği politikaları bir politika transferi şeklinde gerçekleşmiştir. Bu tez çalışmasında, Türkiye'nin sürdürülebilir gıda güvenliğinin sağlanmasının önünde makroekonomik dengesizlikler engelinin bulunması veri analiz yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma aynı zamanda gıda güvenliğine yönelik gözlemlenen zorluklarda düşük eğitim seviyelerinin potansiyel rolünü de ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaca ulaşmak için, Türkiye'deki bireylere uygulanan bir anketten elde edilen veriler, analitik gözlem yöntemi kullanılarak bireysel düzeyde veri analizine tabi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Food security is a phenomenon as old as human history. The dietary habits of our ancestors have evolved, presenting varied challenges that have been passed down to today's people. At present, the study of food security has gained momentum, reaching national, regional, and global scales. Macroeconomic policies take on a significant role in shaping food security. This study practices a multidisciplinary approach using the deductive method to analyze food security policies in both the European Union and Türkiye. Türkiye's food security policies, developed alongside its European Union membership process, reflect a form of policy transfer. In this thesis, the impediment of macroeconomic imbalances to ensuring Türkiye's sustainable food security is examined through data analysis methods. The study also sought to demonstrate the potential role of low levels of education in the observed challenges to food security. In order to address this objective, the data obtained from a questionnaire administered to individuals in Türkiye were subjected to individual-level data analysis using the analytical observation method.