Production of nanobodies targeting il-1R1
İnterlökin-1 reseptörünü hedefleyen nanokorların üretimi
  1. Tez No: 885452
  2. Yazar: GİZEM ÇİLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇELİK FUSS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
IL-1R1, IL-1 ailesi reseptörlerinin bir üyesi olup, doğal bağışıklık ve enflamasyonun düzenlenmesinde önemli roller oynar. IL-1α ve IL-1ꞵ , IL-1R1'in ligandları olup, ateşin indüklenmesi, lenfositlerin proliferasyonunun uyarılması ve pro-inflamatuar sitokinlerinin salgılanması gibi çeşitli enflamatuar tepkilerde rol oynarlar. IL-1 sinyalindeki düzensizlikler enflamatuar hastalıklara yol açar ve genellikle Canakinumab, Anakinra ve Rilonacept gibi IL-1 inhibitörleri tedavi amaçlı kullanılır. Bu tedaviler hastalık belirtilerinin hafifletilmesinde etkili olmakla beraber bazı sınırlamalara sahiptir. Nanokorlar, sadece ağır zincirden oluşan antikorların değişken fragmanlarından elde edilir. Küçük boyutları, yüksek afiniteleri, stabiliteleri ve çözünürlükleri gibi özellikleri nedeniyle diğer IL-1 inhibitörlerine alternatif olabilirler. Bu yüzden bu çalışma anti-enflamatuar ajanlar olarak anti-IL-1R1 nanokorları üretmeyi amaçlamıştır. Bu doğrultuda iki farklı strateji izlenmiştir: IL-1R1'e yüksek affinite ile bağlandığı tahmin edilen bir nanokorun gen sentezinin yapılması ve immünize edilmiş lamalardan elde edilen nanokorların üretimi. Gen sentezi başarılı olmasına rağmen, bakteride nanokorun ifadesi sağlanamamıştır. Ancak, immünize edilen lamalardan elde edilmiş olan nanokorlar başarılı bir şekilde saflaştırılmış ve karakterize edilmiştir. IL-1R1'e yüksek affinite ile bağlanan ondan fazla nanokor tespit edilmiş ve içlerinden 3WEB23 ve 2TED12 nanokorlarının hücre kültüründe IL-1R1'i etkili bir şekilde inhibe ettiği gözlemlenmiştir. Bu nanokorlar, enflamatuar hastalıklara karşı umut verici terapötik adaylardır, ancak in vivo fonsiyonelliklerinin daha fazla araştırılması gerekmektedir. Epitop gruplaması (epitope binning) deneylerinde, bu iki aday nanokorların bağlanma kapasitelerinin diğer yüksek affiniteli nanokorlar tarafından engellenmediği gözlemlenmiştir. Bu yüzden epitop gruplaması deneyleri nanokorların multivalent nanokor üretiminde kullanılmasını desteklemektedir. Genel olarak, bu çalışma inflamatuar hastalıklar için alternatif terapötik adaylar olarak iki anti-IL-1R1 nanokoru belirlemiştir.
Özet (Çeviri)
IL-1R1, a member of the IL-1 receptor family, is essential for innate immunity and regulation of inflammation. IL-1α and IL-1ꞵ are the ligands of IL-1R1 and have various roles in the inflammatory response, such as induction of fever, stimulation of T and B cell proliferation, and pro-inflammatory cytokine secretion. Dysregulation in IL-1 signaling leads to inflammatory diseases which are generally treated with Canakinumab, Anakinra or Rilonacept. Despite their effectiveness in causing remission of disease symptoms, these drugs still have limitations. Nanobodies, derived from variable fragments of heavy-chain-only antibodies, offer promising alternatives due to their small size, high affinity, stability, and solubility. Regarding advantageous properties of nanobodies in therapeutic applications, this study aimed to develop anti-IL-1R1 nanobodies as potential anti-inflammatory agents. Two strategies were employed: synthesis of a synthetic nanobody gene against IL-1R1 and production of anti-IL-1R1 nanobodies derived from immunized llamas. Although the nanobody gene synthesis was successful, its expression in bacteria was not possible. On the other hand, purification and characterization of the nanobodies from the immune library identified over ten candidates with high affinity to IL-1R1. Among them, 3WEB23 and 2TED12 effectively inhibited human IL-1R1 in cell culture. These two nanobodies are promising therapeutic candidates against inflammatory diseases but their in vivo functionality needs further investigation. To enhance inhibitory activities, developing a multivalent nanobody can be considered. Epitope binning experiments confirmed that the binding capability of these two candidate nanobodies were unaffected by any other high affinity nanobodies, supporting their potential use in multivalent nanobody production. Overall, this study identified two anti-IL-1R1 nanobodies as alternative therapeutic candidates for inflammatory diseases.