Interactive analysis and data visualization for high dimensional datasets
Yüksek boyutlu veriler için etkileşimli analizi ve veri görselleştirmesi
  1. Tez No: 885518
  2. Yazar: PARISA SALMANIAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ CAN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yüksek boyutlu verilerin karmaşıklığı, bu verileri analiz etmek, yorumlamak ve anlamak konusunda araştırmacılar ve data uzmanları için büyük bir zorluk teşkil etmektedir. t-SNE ve UMAP gibi teknikler, uzun zamandır boyut indirgeme için favori olarak kabul edilen ve yüksek boyutlu verileri daha düşük boyutlarda görselleştirmek için araçlar sunan yöntemlerdir. Bahsi geçen yöntemler, verilerin yerel yapısını koruyarak veya en önemli özellikleri vurgulayarak karmaşık veri setlerini daha anlaşılır ve yorumlanabilir bir forma dönüştürmektedir. Bu yaklaşım, veri görselleştirmesini kolaylaştırır ve böylece analizi daha anlaşılır hale getirir. Ancak, bu yöntemlerle üretilen görselleştirmeleri yorumlamak hala önemli bir zorluk olarak kalmaktadır. Bu nedenle, daha yorumlanabilir ve anlaşılabilir veri görselleştirmelerine olan ihtiyaç giderek artmaktadır. Bu gereklilik, araştırmacılara kolaylık sağlamakla birlikte veri odaklı araştırmalarda görselleştirmelerin yorumlanabilirliğini artırmayı hedefler.
Özet (Çeviri)
The complexity of high-dimensional data poses a considerable challenge for researchers and data scientists in Analyzing, interpreting, and understanding these data. Techniques such as t-SNE and UMAP have long been favorites for dimensionality reduction which offer tools to visualize the high-dimensional data in lower dimensions. Aforementioned methods transform complex datasets into a more interpretable and comprehensible form by either preserving the local structure of the data or highlighting and spotlighting the most significant features. This approach facilitates data visualization and thus makes the analysis more understandable. However, interpreting the visualizations produced by these methods remains a noteworthy challenge. accordingly, there is a growing need for more interpretable and understandable data visualizations. This necessity goes beyond convenience, aiming to enhance the interpretability of visualizations in data-driven research.