Securing healthcare IoT devices and enabling SIEM integration: Addressing
Sağlık IoT cihazlarının güvenliğinin sağlanması ve SIEM entegrasyonunun sağlanması: aAdresleme
- Tez No: 885517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMAD ILYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez, gelişmiş izleme ve tedavi seçenekleriyle hasta bakımını dönüştüren Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının sağlık hizmetlerinde artan kullanımını araştırıyor. Ancak bu entegrasyon, güçlü koruyucu önlemler gerektiren güvenlik zorlukları doğurmaktadır. Çalışma, bir çözüm olarak Güvenlik Bilgi ve Olay Yönetimi (SIEM) sistemlerini sağlık hizmeti IoT cihazlarıyla entegre etmeye odaklanıyor. Kapsamlı bir literatür taraması yoluyla, iyileştirilmiş koruyucu önlemlere olan ihtiyacı vurgulayarak IoT güvenliğinin mevcut durumuna ışık tutuyor. Ele alınan ana konu, sağlık hizmeti IoT cihazlarının güvenlik ihlallerine karşı savunmasızlığı ve hasta verileri ve cihaz işlevselliğine yönelik ilgili risklerdir. Bu konuyu ele almak için araştırma, bu cihazlara özel olarak tasarlanmış kapsamlı bir güvenlik çerçevesi önermektedir. Literatürden ve en iyi uygulamalardan alınan bu çerçeve, kimlik doğrulama, veri şifreleme, erişim kontrolleri ve anormallik tespiti gibi önemli güvenlik önlemlerini içerir. SIEM sistemlerinin bu çerçeveye entegre edilmesi, gerçek zamanlı tehdit tespiti ve hızlı olay müdahalesi sağlayarak sağlık hizmetleri IoT cihazlarının genel güvenliğini artırır. Tez, sağlık hizmetlerinde IoT'nin güvenli, verimli ve etkili uygulamaları için bir yol haritası sunarak bu entegrasyonun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the growing use of Internet of Things (IoT) devices in healthcare, which has transformed patient care with advanced monitoring and treatment options. However, this integration poses security challenges, demanding robust protective measures. The study focuses on integrating Security Information and Event Management (SIEM) systems with healthcare IoT devices as a solution. Through a thorough literature review, it sheds light on the current state of IoT security, emphasizing the need for improved protective measures. The main issue addressed is the vulnerability of healthcare IoT devices to security breaches and the associated risks to patient data and device functionality. To address this, the research suggests a comprehensive security framework tailored for these devices. This framework, drawn from literature and best practices, includes crucial security measures such as authentication, data encryption, access controls, and anomaly detection. Integrating SIEM systems into this framework provides real-time threat detection and swift incident response, bolstering the overall security of healthcare IoT devices. The thesis highlights the importance of this integration, offering a roadmap for secure, efficient, and effective implementations of healthcare IoT