Herve Le Tellıer'nin Anomali adlı yapıtında Oulıpo yaklaşımı
Oulipo approach in Hervé Le Tellier's work titled Anomaly
  1. Tez No: 885555
  2. Yazar: GÖZDE ŞEYDA BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN KARTAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Fransız yazınına türlerarası bir katkı olarak 20.yüzyılın ikinci yarısında girmiş olan Potansiyel Edebiyat çalışmaları (Oulipo), türlerarası çalışmalarda görülen alanı zenginleştirme amacını başarılı bir biçimde yerine getirir. Oulipo'nun temel ilkelerinden biri, yazını matematiksel ve dilbilimsel kısıtlamalar aracılığı ile yeniden keşfetmektir. Bu yazınsal topluluk, yaratıcılığı teşvik etmek ve yazınsal ifade biçimlerini genişletmek amacı ile belirli kurallar ve sınırlamalar çerçevesinde yapıtlar ortaya koymayı amaçlar. Oulipo denilince en çok adı geçen iki yazar olan François Le Lionnais ve Raymond Queneau bu hareketin kurucu babası olarak da nitelendirilir. Le Lionnais ve Queneau'nun Oulipo içindeki katkıları, dilin yapısal özelliklerini keşfetmeye yönelik yeni yollar açar. Fransız olan Oulipo temsilcilerinden etkilenmiş ve yapıtlarını bu alanda yazmaya koyulmuş çağdaş Fransız yazar Hervé Le Tellier, aldığı matematik eğitiminin kendine katmış olduğu bilgi birikimi ile başarılı bir Oulipo temsilcisi olarak bilinir. Le Tellier'nin yazınsal kariyerinde Oulipo'nun etkileri ile birlikte özellikle matematiksel düşünce ve kısıtlamaların yazınsal üretim sürecindeki rolü, yazarın yapıtlarına belirgin bir biçimde yansımaktadır. Çalışmamızda özellikle, Le Tellier'nin Goncourt Edebiyat Ödülü almış yapıtı L'Anomalie üzerinde durulmuştur. Le Tellier'nin L'Anomali adlı yapıtı Oulipo yaklaşımı çerçevesinde metne bağlı inceleme yöntemi ile analiz edilerek değerlendirilmeye çalışılmıştır. Yapıt, Oulipo tekniklerini ve ilkelerini uygulayan bir örnek olarak dikkat çekmektedir. Araştırmanın amacı, Oulipo'nun kuruluşunu anlatmak, kullanılan teknikleri betimlemek ve L'Anomalie yapıtını Oulipo kapsamında ele almaktır. Nitel araştırma yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmadaki araştırma bulguları, çeşitli kısıtlamalar ve yapılar kullanılarak yazılan romanların, yazınsal anlatıyı zenginleştirdiğini ve okura yeni düşünme biçimleri sunduğunu göstermektedir. Bu bulgular, Oulipo'nun yazınsal yaratıcılık üzerindeki etkilerini ve kullanılan tekniklerin okuyucu deneyimini geliştirme biçimini göstermektedir; bununla birlikte Oulipo'nun edebiyat dünyasındaki konumunu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak ve gelecekteki araştırmalara da ışık tutacaktır. Çalışmanın sonuçları, kısıtlama adı altında yazılan yapıtların okuyucuları alışılmadık ve düşündürücü deneyimlere yönlendirebileceğini göstermektedir. Bu bağlamda, Oulipo'nun Fransız yazınına türlerarası bir katkı sağladığı ve çağdaş yazarlar üzerinde önemli bir etkisi olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Potential Literature Studies (Oulipo), which entered French literature as an interdisciplinary contribution in the second half of the 20th century, successfully fulfills the aim of enriching the field seen in interdisciplinary studies. One of the basic principles of Oulipo is to rediscover literature through mathematical and linguistic restrictions. This literary community aims to produce works within certain rules and limitations in order to encourage creativity and expand literary expression forms. The two writers most mentioned when it comes to Oulipo, François Le Lionnais and Raymond Queneau, are also considered the founding fathers of this movement. Le Lionnais and Queneau's contributions to Oulipo open new ways to discover the structural features of language. Contemporary French writer Hervé Le Tellier, who was influenced by French Oulipo representatives and started writing his works in this field, is known as a successful Oulipo representative with the knowledge he gained from his mathematical education. In Le Tellier's literary career, the influences of Oulipo, especially the role of mathematical thought and restrictions in the literary production process, are clearly reflected in the author's works. In our study, we particularly focused on Le Tellier's work L'Anomalie, which won the Goncourt Literature Award. Le Tellier's work L'Anomalie was analyzed and evaluated with the text-dependent analysis method within the framework of the Oulipo approach. The work draws attention as an example that applies Oulipo techniques and principles. The aim of the research is to explain the establishment of Oulipo, to describe the techniques used and to examine L'Anomalie within the scope of Oulipo. The research findings in this study, which was conducted using qualitative research methods, show that novels written using various restrictions and structures enrich the literary narrative and offer the reader new ways of thinking. These findings show the effects of Oulipo on literary creativity and the way the techniques used enhance the reader's experience; in addition, they will help us better understand Oulipo's position in the literary world and shed light on future research. The results of the study show that works written under the name of restriction can lead readers to unusual and thought-provoking experiences. In this context, it is emphasized that Oulipo makes an intergenre contribution to French literature and has a significant influence on contemporary writers.