İnovatif beşerî sermaye stokunun büyümeye etkisi: Kurucu OECD ülkeleri örneği
The impact of innovative human capital stock on growth: A case study of founding OECD countries
  1. Tez No: 885554
  2. Yazar: GÖZDE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENİHA ALEV SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışma, inovatif beşerî sermayenin ekonomik büyümeye etkisini tespit etmeyi ve analizi, içsel büyüme teorileri içinde Lucas'ın Beşerî Sermaye Birikim Modeli çerçevesinde değerlendirmeyi amaçlamaktadır. 1990 ve 2021 yılları arasında 20 kurucu OECD ülkesinde yürütülen çalışmada, inovatif beşerî sermaye stokunu temsil etmek üzere seçilen ortalama okullaşma yılı, doğumda yaşam beklentisi, Ar-Ge harcamalarının verimliliği ve istihdam verimliliği değişkenleri ile fiziksel sermayenin GSYH'nin yıllık değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Elde edilen sonuçlarda, GSYH'nin yıllık değişimine en yüksek katkıyı istihdam verimliliğinin (%4.54) ve onu sırasıyla fiziksel sermaye (%2.86), ortalama okullaşma yılı (%2.35) ve Ar-Ge harcamalarının verimliliğinin (%0.43) sağladığı tespit edilmiştir. Ayrıca doğumda yaşam beklentisi ile GSYH'nin yıllık değişimi arasında %0.24 oranında negatif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Lucas'ın Beşerî Sermaye Birikim Model'inde vurgulanan işgücünün beceri düzeyine odaklanarak analize dâhil edilen istihdam verimliliği değişkeninin GSYH'nin yıllık değişimine ek yüksek katkıyı sağlaması sonucunda, Lucas'ın Beşerî Sermaye Birikim Teorisi ile yapılan analizin eş değer ilerlediği yorumu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine and analyze the impact of innovative human capital on economic growth within the framework of Lucas's Human Capital Accumulation Model, among the founding OECD countries between 1990 and 2021. In the study, the relationship between the annual change in GDP and the variables representing innovative human capital stock, namely average years of schooling, life expectancy at birth, the efficiency of R&D expenditures, and employment efficiency, along with physical capital, has been examined. The results indicate that employment efficiency contributes the most to the annual change in GDP (4.54%), followed by physical capital (2.86%), average years of schooling (2.35%), and the efficiency of R&D expenditures (0.43%). Additionally, a negative relationship of 0.24% between life expectancy at birth and the annual change in GDP has been found. Since the variable of employment efficiency, which is included in the analysis by focusing on the skill level of the workforce emphasized in Lucas's Human Capital Accumulation Model, provides an additional high contribution to the annual change in GDP, it is concluded that the analysis conducted with Lucas's Human Capital Accumulation Theory has progressed equivalently.