Perkütan endoskopik gastrostomili hastaların bakım verenlerine yönelik geliştirilen mobil uygulamanın bakım verenlerin bilgi düzeyi, beceri ve bakım yükü üzerine etkisi
The effect of mobile application developed for caregivers of patients with percutaneous endoscopic gastrostomy on the caregivers knowledge, skill and care burden
  1. Tez No: 885578
  2. Yazar: EYLEM AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATİYE ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, perkütan endoskopik gastrostomi tüpü yerleştirilen hastaların bakım vericileri için geliştirilen mobil uygulamanın bakım verenlerin bilgi düzeyi, beceri ve bakım yükleri üzerine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Paralel gruplu yarı deneysel randomize kontrollü olarak gerçekleştirilen bu araştırmanın evrenini, Kasım 2022-Ocak 2024 tarihleri arasında Kocaeli ilinde bulunan üç kamu hastanesinde perkütan endoskopik gastrostomi tüpü yerleştirilen hastaların bakım vericileri oluşturmuştur. Araştırma örneklemini çalışmaya katılmayı kabul eden 13 müdahale, 14 kontrol grubu olmak üzere toplam 27 bakım verici oluşturmuştur. Gruplara atama blok randomizasyon yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma için geliştirilen mobil uygulamada bakım vericiler için yol gösterecek eğitim panelleri, bakım ve beslenme gibi uygulamaları hatırlatıcı bildirim gönderme özelliği ve bakım vericilerin hemşireye danışabilecekleri bir platform bulunmaktadır. Araştırma verileri, Demografik Bilgi Formu, Mobil Uygulama Kullanılabilirlik, Kullanma Sadakati, Kullanma İsteklilik Ölçekleri, Mobil Uygulama Değerlendirme Formu, Bilgi Düzeyi Değerlendirme Formu, Zarit Bakım Yükü Ölçeği ve Beceri Gözlem Formu ile toplanmıştır. Çalışmada müdahale ve kontrol grubunun tümüne standart perkütan endoskopik gastrostomi eğitimi verilip, müdahale grubuna mobil uygulama hizmeti uygulanmıştır.Veriler hasta taburcu olduktan sonra 1. ay ve 3. ay ev ziyaretleri yapılarak toplanmıştır.Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 23 programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler Kolmogorov Smirnov testi, Shapiro Wilk testi, Mann Whitney U testi, Ki-Kare (Pearson Ki-kare, Olabilirlik oranı, Fisher Kesin) testi, iki yönlü ANOVA ve Spearman Korelasyon Analizi kullanılarak değerlendirilmiştir.Araştırmada bilgi düzeyi, beceri ve bakım yüklerini değerlendimek üzere yapılan ilk ve son ölçümler arasındaki değişime bakıldığında Zarit Bakım Yükü Ölçeği'nde müdahale grubunda toplam puan azalırken kontrol grubunda artmıştır (
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of a mobile application developed for caregivers of patients with percutaneous endoscopic gastrostomy tube placement on caregivers' knowledge, skills and care burdens.The population of this parallel-group quasi-experimental randomized controlled study consisted of caregivers of patients with percutaneous endoscopic gastrostomy tube placement in three public hospitals in Kocaeli province between November 2022 and January 2024. A total of 27 caregivers (13 intervention and 14 control group) who agreed to participate in the study constituted the research sample. Assignment to the groups was made by block randomization method. In the mobile application developed for the study, there are training panels that will guide caregivers, a feature to send notifications to remind caregivers of practices such as care and nutrition, and a platform where caregivers can consult the nurse.The research data were collected with the Demographic Information Form, Mobile Application Usability, Use Loyalty, Use Willingness Scales, Mobile Application Evaluation Form, Knowledge Level Evaluation Form, Zarit Care Burden Scale and Skill Observation Form. In the study, standard percutaneous endoscopic gastrostomy training was given to all of the intervention and control groups, and mobile application service was applied to the intervention group.Data were collected by making home visits at the 1st month and 3rd month after the patient was discharged.SPSS 23 program was used to evaluate the data. The data obtained were evaluated using Kolmogorov Smirnov test, Shapiro Wilk test, Mann Whitney U test, Chi-Square (Pearson Chi-square, Likelihood ratio, Fisher's exact) test, two-way ANOVA and Spearman Correlation Analysis. When the changes between the first and last measurements made to evaluate the level of knowledge, skills and care burdens were analyzed, the total score on the Zarit Care Burden Scale decreased in the experimental group and increased in the control group (