Fibroin temelli 3D baskılı antimikrobiyal yara örtülerinin geliştirilmesi
Development of fibroin based 3D printed antimicrobial wound dressing
- Tez No: 885611
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA YÜCA YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ULAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Bioengineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Üç boyutlu (3D) biyobasım, doku mühendisliğinde kullanılan biyouyumlu ve biyobozunur polimerlerin, hasarlı doku ve organları taklit edebilecek şekilde katman katman basıldığı yöntemdir. Vücuttaki en büyük organ olan deri birçok işleve sahip olup, kendini yenileme yeteneği en yüksek organdır. Bununla birlikte travma ve yanıkların en çok meydana geldiği dokudur. Yaralı bölgeleri enfeksiyonlar meydana getirebilen patojenlerden korumak için uygun yara yönetimi gereklidir. Buna yönelik geliştirilen yara örtüleri, nem ve oksijen geçirgenliği olan fiziksel bariyer görevi görerek yaralı bölgeyi korur. Üretilen 3D yara örtülerinin biyouyumluluk ve üstün mekanik özelliklerinin yanısıra antimikrobiyal özelliklere sahip olması ve cilt dokusu hücre dışı matrisini (ECM) taklit etmesi hedeflenir. Bu tez kapsamında Gram-pozitif ve Gram-negatif bakterilere karşı etkili olan amoksisilin (AMX) içerikli 3D antimikrobiyal iskeleler yara örtüsü olarak kullanılmak üzere üretilmiştir. Üretilen yara örtülerinde üstün mekanik özelliği ve biyouyumluluğu nedeni ile ipek fibroin (SF) kullanılmıştır. SF, ipekböceği Bombyx mori kozasından elde edilen doğal polimerdir. SF biyouyumluluk, biyobozunurluk, iyi mekanik özellikler gibi avantajlara sahiptir. Pek çok farklı çalışmada ipek fibroininin çeşitli yaklaşımlar için uygulanabilirliği artırma, istenilen özellikleri ayarlayabilme ve geliştirme amaçlı farklı doğal ve sentetik polimerlerle karışımı kullanılmış ve ipek fibroin temelli kompozit hidrojeller geliştirilmiştir. Bu tez çalışmasında geliştirilen ipek fibroin temelli yara örtülerinde jelatin (Gel) ve Polivinil alkol (PVA) polimerleri kullanılmıştır. Gel biyouyumluluğu, biyobozunurluğu ve toksik olmaması nedeni ile yara örtüsü üretiminde tercih edilmektedir. PVA biyouyumluluk, biyobozunurluk, toksik olmama özelliklerinin yanısıra yüksek mekanik özelliklere sahip olması ile öne çıkmaktadır. Bu çalışmada SF izolasyonun ardından, Gel ve PVA ile desteklenerek, antimikrobiyal yara örtüsü geliştirmek üzere AMX katkılı SF/Gel/PVA kompozit 3D iskelelerin basımı gerçekleştirilmiştir. Yara örtülerinin fiziksel, kimyasal, mekanik ve biyolojik karakterizasyonları gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional (3D) bioprinting is a method used in tissue engineering where biocompatible and biodegradable polymers are printed layer by layer to mimic damaged tissues and organs. The skin, the largest organ in the body, has many functions and the highest regenerative capability. However, it is also the tissue most frequently subjected to trauma and burns. Proper wound management is essential to protect injured areas from pathogens that can cause infections. Wound dressings developed for this purpose act as physical barriers that allow moisture and oxygen permeability to protect the wounded area. The goal is for the produced 3D wound dressings to have biocompatibility, superior mechanical properties, antimicrobial features, and mimic the extracellular matrix (ECM) of skin tissue. In this thesis, 3D antimicrobial scaffolds containing amoxicillin (AMX), effective against Grampositive and Gram-negative bacteria, were fabricated to be used as wound dressings. Silk fibroin (SF) was used in the produced wound dressings due to its superior mechanical properties and biocompatibility. SF is a natural polymer obtained from the cocoon of the silkworm Bombyx mori. SF has advantages such as biocompatibility, biodegradability, and good mechanical properties. In many different studies, silk fibroin has been blended with various natural and synthetic polymers to enhance its applicability for different approaches, to adjust and improve the desired properties, and develop silk fibroin-based composite hydrogels have been developed. In this thesis, gelatin (Gel) and polyvinyl alcohol (PVA) polymers were used in the developed silk fibroin-based wound dressings. Gel is preferred in wound dressing production due to its biocompatibility, biodegradability, and non-toxicity. PVA stands out due to its biocompatibility, biodegradability, non-toxicity, and high mechanical properties. In this thesis, after SF isolation, composite 3D scaffolds of AMX-containing SF/Gel/PVA were printed to develop antimicrobial wound dressings. The physical, chemical, mechanical, and biological characterizations of the wound dressings were performed.