Diz osteoartritli hastalarda ağrı inançları, psikolojik sağlamlık ve fiziksel fonksiyon, hareket korkusu arasındaki ilişki
The relationship between pain beliefs, resilience of patients with knee osteoarthritis on physi̇cal function, fear of movement
  1. Tez No: 885647
  2. Yazar: AYŞE NUR EMİROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY ELİBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Yaptığımız araştırmanın amacı diz osteoartritli (OA) bireylerde ağrı inançları ve psikolojik sağlamlığın fiziksel fonksiyon ve hareket etme korkusu ile ilişkisinin incelenmesidir. Yöntem: Bu çalışma kesitsel şekilde tanımlanmıştır. Aralık 2022-Aralık 2023 tarihleri aralığında, kriterleri karşılayan 82 bilateral diz OA'lı hasta ile tamamlanmıştır. Her bir hastaya Görsel Analog Skalası (GAS), Western Ontario ve McMaster Üniversiteleri Artrit İndeksi (WOMAC), 5 Tekrarlı Otur Kalk Testi (5TOKT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ), Ağrı İnançları Ölçeği (AİÖ) ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ile değerlendirmeler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmamız sonucunda ağrı inançları ile ağrı düzeyi ölçümünde kullanılan GAS skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Ağrı inançları ve performans ölçümleri olan ZKYT ve 5TOKT süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Ağrı inançları ve WOMAC skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Ağrı inançları ve TKÖ skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Ağrı inançları ve KPSÖ puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır (p>0,05). Bunun yanında psikolojik sağlamlık ile GAS skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Psikolojik sağlamlık ve performans ölçümleri olan ZKYT ve 5TOKT süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Psikolojik sağlamlık ve WOMAC skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Psikolojik sağlamlık ve TKÖ skoru arasında istatistiksel olarak anlamlı bir lişki bulunmamıştır (p>0,05). Sonuç: Çalışmamız sonucunda diz OA'lı bireylerin fizyoterapi ve rehabilitasyonu sırasında ağrının özellikleri, algısı, ağrı inançları, bireyin psikolojik sağlamlık düzeyi yanında ağrıyla baş etme ve öz yeterlilik gibi bireyin bu konularda çabası hakkında bilgi veren parametreler de göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between pain beliefs and psychological resilience with physical function and fear of movement in individuals with bilateral knee osteoarthritis (OA). Method: This study was cross-sectional in design. It was completed between December 2022 and December 2023 with 82 bilateral knee OA subjects who met the criteria. Each subject was evaulated with the Visual Analog Scale (VAS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC), Five Times Sit-to-Stand Test (5TSTS), Timed Up and Go Test (TUG), TAMPA Kinesiophobia Scale (TKS), Pain Beliefs Scale (PBS) and Brief Psychological Resilience Scale (BPRS). Results: As a result of our study, no statistically significant correlation was found between pain beliefs and Visual Analog Scale (VAS) score used to measure pain level (p>0.05). There was no statistically significant correlation between pain beliefs and the duration of Five Times Sit-to-Stand Test (5TSTS) and Timed Up and Go Test (TUG), which are performance measures (p>0.05). There was no statistically significant relationship between pain beliefs and Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index (WOMAC) score (p>0.05). There was no statistically significant correlation between pain beliefs and TAMPA Kinesiophobia Scale (TKS) score (p>0.05). There was no statistically significant correlation between pain beliefs and Brief Psychological Resilience Scale (BPRS) score (p>0.05). In addition, there was no statistically significant relationship between psychological resilience and VAS score (p>0.05). There was no statistically significant correlation between psychological resilience and the performance measures of the 5TSTS and TUG duration (p>0.05). There was no statistically significant relationship between psychological resilience and WOMAC score (p>0.05). There was no statistically significant correlation between psychological resilience and TKS score (p>0.05). Conclusion: As a result of our study, during the physiotherapy and rehabilitation of individuals with knee OA, pain characteristics, perception, pain beliefs, psychological resilience level of the individual, as well as parameters such as coping with pain and self-efficacy that provide information about the individual's efforts in these issues should be taken into consideration.