Sağlıklı kentler bağlamında sağlıklı sokak kavramının irdelenmesi: Kastamonu Belediye Caddesi örneği
Examining the concept of healthy street in the context of healthy cities: The case of Kastamonu Belediye Street
  1. Tez No: 885648
  2. Yazar: SEHER YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BELKAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Sağlık, rutin yaşamın sürdürülebilirliği açısından önemli bir yaşam kaynağıdır. İnsanların fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan sağlıklı olmasında kentlerin ve kentlerdeki kamusal mekânların kalitesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle iyi bir yaşam kalitesi elde etmek için sağlıklı kent yaratmada sağlıklı mekânlar oluşturmanın büyük rolü vardır. Sağlıklı kentler insan sağlığını esas alan, yaşam kalitesini artıran, yeni mekanlar oluşturan, sosyal etkileşimi sağlayan, eşit, güvenli, sürdürülebilir, sağlıklı, yeşil bir kent oluşturan ve bu ortamı sağlayabilen kentlerdir. Bunun için her zaman sağlıklı kamusal mekanlara ihtiyaç vardır. Kamusal mekân olan sokaklar insanlar için sosyal etkileşimin ve iletişimin olduğu, günlük ihtiyaçlarını karşıladığı ve aktivitelere katıldığı yerlerdir. Ancak günümüzde sadece ulaşım için planlanan sokaklar insanlar için çekiciliğini kaybetmiştir. Artan araç trafiği, hava kirliliği, gürültü gibi sorunların fiziksel çevreyi bozması sonucu insan odaklı mekân olma özelliğinden uzaklaşan sokakların tekrar bu özelliğinin kazandırılması ve daha sağlıklı, başarılı, kaliteli, güvenli, aktif yerler olması amacıyla sağlıklı sokak yaklaşımı benimsenmiş ve irdelenmiştir. Sağlıklı sokaklar toplum sağlığını hedeflemek, insan dostu ortamlar yaratmak, sokakların fiziksel yapılarını iyileştirerek çevre sorunlarını azaltmak ve sosyal etkileşimi güçlendirerek eşitsizliklerin kalkmasına yardımcı olmayı hedeflemektedir. Sağlıklı sokaklar uygulaması sokakların nasıl görünmesi gerektiğinden ziyade kullanıcıların fiziksel ve zihinsel sağlığını iyileştiren uzun vadeli bir model oluşturmaktadır. Bu bağlamda çalışma bazı hipotezlerle desteklenmektedir. Bunlar: sokağın kalitesini ölçerken kamusal mekân kalite kriterleri ve sağlıklı sokak kriterlerinin birlikte kullanılmasıyla sokağın daha sağlıklı, kaliteli mekân olması, sokakların sadece araçlar için planlanmayıp, insan odaklı planlanan yerler haline getirilmesi çalışmayı desteklemektedir. Çalışmada Kastamonu kent merkezinde kentsel sit alanı sınırları içerisinde yer alan tarihi yapıların ve yapılarda gerçekleştirilen ticari faaliyetlerin ağırlık kazandığı bir aks olan Belediye Caddesi ele alınmıştır. Bu cadde kent içinde merkezi konumda yer alan ve yoğun kullanılan bir koridordur. Çalışma kapsamında belirlenen Belediye Caddesi'nde ilk olarak gözlem yoluyla sağlıklı sokak kriterlerine ilişkin tespitler fotoğraflanarak belgelenmiştir. Alandaki ses düzeyi ölçülerek gürültü olarak tanımlanıp tanımlanamayacağı belirlenerek kullanıcıların sağlıklarında olumsuz bir etki yapıp yapmayacağı belirlenmiştir. Alandaki yaya ve araç yoğunluğunu belirlemek amacıyla hafta içi ve hafta sonu olmak üzere sabah, öğle ve akşam saatlerinde sayımlar yapılarak yaya ve taşıt yoğunluğu ve bu yoğunluğun zamansal değişimi ortaya konulmuştur. Caddeyi aktif olarak kullanan bireylerle ve konuyla alakalı uzman kişilerle yapılacak anket çalışması yapılarak kullanıcılar için bu yerin anlamı ve toplanan puanlarla caddenin ne derece sağlıklı olup olmadığına dair durum tespiti yapılmıştır. Toplanan veriler bilgisayar ortamına aktarılarak radar grafiği oluşturulmuş, verilerin yüzde değerleri, aritmetik ortalamaları ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Çalışma sonucu Belediye Caddesi'nin sağlıklı sokak haline getirilmesi için gerekli tasarım önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Health is an important source of life for the sustainability of routine life. The quality of cities and public spaces in cities is also very important for people to be physically, spiritually and socially healthy. Therefore, creating healthy spaces has a great role in creating a healthy city in order to achieve a good quality of life. Healthy cities are cities that are based on human health, increase the quality of life, create new spaces, provide social interaction, create an equal, safe, sustainable, healthy and green city and can provide this environment. Thus, healthy public spaces are always needed. Streets, which are public spaces, are places where people have social interaction and communication, meet their daily needs and participate in activities. However, nowadays, streets planned only for transportation have lost their attractiveness for people. The Healthy Street approach has been adopted and examined to restore streets to their original function as human-oriented spaces. This initiative addresses issues such as increasing vehicle traffic, air pollution, and noise, which have deteriorated the physical environment. The goal is to make streets healthier, more successful, of higher quality, safer, and more active. Healthy streets aim to target public health, create human-friendly environments, reduce environmental problems by improving the physical structures of the streets, and help eliminate inequalities by strengthening social interaction. Healthy streets practice creates a long-term model that improves the physical and mental health of users rather than what streets should look like. In this context, the study is supported by some hypotheses. These are: While measuring the quality of the street, the use of public space quality criteria and healthy street criteria together supports the study to make the street a healthier, higher quality space, and to make the streets not only planned for vehicles but also human-oriented places. In the study, Belediye Street, which is an axis where the historical buildings and commercial activities carried out in the buildings within the borders of the urban protected area in Kastamonu city center has been discussed. This street is a centrally located and heavily used corridor in the city. First, the findings regarding healthy street criteria were documented by photographing through observation on Belediye Street, which has been determined within the scope of the study. By measuring the sound level in the area, it has been determined whether it would have a negative impact on the health of the users by determining whether it could be defined as a noise or not. In order to determine the pedestrian and vehicle density in the area, counts were made in the morning, noon and evening on weekdays and weekends to reveal the pedestrian and vehicle density and the temporal change of this density. By conducting a survey with individuals who actively use the street and experts on the subject, the meaning of this place for the users and the health of the street were determined with the points collected. The collected data were transferred to the computer environment and a radar chart has been created, and the percentage values, arithmetic averages and standard deviation values of the data were calculated. As a result of the study, necessary design suggestions were presented to turn Belediye Street into a healthy street.