Anayasal hakların sınırlandırılmasında içkin sınırlama doktrini
The doctrine of immanent/implied/inherent limitation in the limitation of constitutional rights
- Tez No: 885765
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 919
Özet
Anayasal haklar, anayasa metninde açıkça gösterilmeyen ve fakat anayasaya içkin sebeplerle sınırlanmaktadır/tahdit edilmektedir. Bu tezin temel amacı gerçekleştirilen ve/veya gerçekleştirilmek zorunda olunan bu sınırlamaları tipikleştirmek ve anayasal hakların öngörülemeyecek bir şekilde sınırlandırılmasını engellemektir. Bu amaç, hem anayasal hakların içkin olarak sınırlanmasında dayanılan argümanları, hem de bu içkin sınırlamaların nasıl ve hangi koşullarda uygulandığını belirlemeyi gerektirir. Bu inceleme aynı zamanda genel bir anayasal hak teorisi ve dogmatiği oluşturmayı da zorunlu kılmaktadır. Bu bağlamda, tezin birinci bölümünde, genel bir hak teorisi ve dogmatiği belirlenmiştir. İkinci bölümde ise içkin sınırlama doktrini, birinci bölümde belirlenen hak teorisine eklenmiştir. Üçüncü bölümde, belirlenen içkin sınırlama doktrininin uygulamaya/içtihat hukukuna ne ölçüde yansıdığı kontrol edilmiştir. Her üç bölüm de Alman anayasa hukuku, Türk anayasa hukuku ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hukukuna dayanılarak kaleme alınmıştır. Bu üç hukuk sistemi, zaman zaman karşılaştırmalı olarak, zaman zaman ise sentezlenerek ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Constitutional rights are limited/delimited for reasons that are not explicitly stated in the text of the constitution but are inherent in the constitution. The main purpose of this thesis is to typify these limitations that are and/or have to be realised and to prevent unforeseeable limitations of constitutional rights. This aim requires determining both the arguments relied upon in the immanent/implied/inherent limitations of constitutional rights and how and under what conditions these immanent/implied/inherent limitations are applied. This examination also necessitates the formulation of a general theory and dogmatics of constitutional rights. In this context, in the first part of the thesis, a general theory and dogmatics of rights is determined. In the second part, the doctrine of immanent/implied/inherent limitation is added to the theory and dogmatics of constitutional rights determined in the first part. In the third part, the extent to which the doctrine of immanent/implied/inherent limitation is reflected in practice/case law is analysed. All three chapters are based on German constitutional law, Turkish constitutional law and the European Convention on Human Rights law. These three legal systems have been discussed comparatively from time to time and synthesised occasionally.