Nurettin Topçu'nun iktisat ve ahlak ilişkisine eleştirel katkısı
Nurettin Topçu's critical contribution to the relationship between economics and morality
  1. Tez No: 885769
  2. Yazar: MEHMET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin yurtdışında felsefe doktorası yapmış ilk ismi olan Nurettin Topçu'nun iktisat ve ahlak ilişkisi bağlamında fikirleri ele alınmaktadır. Evrensel bir ahlak sistemi geliştiren Topçu, yaşadığı döneme denk gelen İkinci Dünya Savaşı sonrasında iktisadın giderek teknikleştiğinin ve ahlak ile olan ilişkisinin koptuğunun süreçle ilgili bilgi sahibi olmamasına rağmen, sezgisel olarak farkındadır. Bu nedenle Topçu, kapitalizm ve komünizm üzerinden bu teknikleşmeyi ve ardında yatan bilimselleşmeyi eleştirmektedir. Bu çalışma, Nurettin Topçu'nun iktisat ve ahlakın bağının kopmasına ilişkin eleştirel katkılarını incelerken onun bu ilişkiye çözüm önerisi olarak sunduğu ruhçu sosyalizmin özünü anlamayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma Topçu'nun fikirlerini iktisatçılar için daha anlaşılır hale getirmeyi hedeflemekte ve Türkiye'de iktisadi düşüncenin gelişememesinin nedenlerine dair bir içgörü sunmaktadır. Dolayısıyla Topçu'nun düşüncelerini araştıracak iktisatçılar için yol gösterici olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study examines the ideas of Nurettin Topçu, Turkey's first doctoral candidate in philosophy abroad, in the context of the relationship between economics and morality. Topçu, who developed a universal system of morality, was intuitively aware of the increasing technicalization of economics after the Second World War, which coincided with the period in which he lived and the severing of its relationship with morality. For this reason, Topçu criticizes this technicalization and the scientificization behind it through Capitalism and Communism. This study aims to examine Nurettin Topçu's critical contributions to the relationship between economics and morality and to understand the essence of Spiritual Socialism, which he proposes as a solution to this relationship. In this context, it aims to make Topçu's ideas more comprehensible for economists and offers insight into the reasons for lack of development of economic thought in Türkiye. Therefore, this study is expected to be a guiding light for economists who will research Topçu's ideas