Yabancıların ceza yargılamasında savunma hakkı: Nitel bir araştırma
Foreigners' right to defence in criminal proceedings: A qualitative research
- Tez No: 885849
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERTAÇ IŞIKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kriminoloji ve Ceza Adaleti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tez çalışmamızda, Türkiye Cumhuriyeti'nde ceza yargılaması ile karşı karşıya kalan yabancıların, özellikle ifade ve sorgu sırasında savunma hakkı kapsamında haklarını anlayıp anlayamadığı ve bu hakları düzgün biçimde kullanıp kullanamadığı konuları incelenmiştir. Çalışmamızın birinci bölümünde yabancı kavramına, savunma hakkı kapsamında haklara ve ceza yargılamasında ifade ve sorgu işlemlerine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Ayrıca uluslararası literatür taranarak, yabancıların savunma hakkını kullanmasında müdafiin önemi, savunma hakkının kullanılmasında dil bariyeri ve ifade ile sorgu işlemlerinin video konferans yöntemiyle gerçekleştirilmesi birinci bölümde ele alınmıştır. Çalışmamızın araştırma bölümünde, derinlemesine ve detaylı bir sonuca varabilmek amacıyla, nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve yarı yapılandırılmış mülakat formu tercih edilmiştir. Yabancının, savunma hakkı sayılan konularda anlayabileceği bir biçimde bilgilendirilip bilgilendirilmediği, bu konuda yeterli hukuki desteğin temin edilip edilmediği öğrenilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında İstanbul Barosuna kayıtlı olan ve temsil ettiği yabancının ceza yargılaması kapsamında ifadesi alınan veya sorgusu yapılan seçilmiş ve zorunlu müdafilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Mülakatlar neticesinde ortaya çıkan bulgular, literatürle uyumlu biçimde okuyucuya aktarılmaya çalışılmıştır. Yabancının savunmaya ilişkin haklarını anlaması, kullanması ve müdafiin yardımı, adli makamlar karşısında yabancının dil bariyeri, SEGBİS sistemiyle uzaktan yargılamaya bağlanan yabancı sanığın savunma hakkını kullanması ve çalışma kapsamında ortaya çıkan diğer bulgular ayrı başlıklar halinde değerlendirilmiştir. Mülakata katılan avukatlar ile uluslararası ve ulusal literatürde, tez konumuza konu sorun hakkında ortaya koyulan çözüm önerilerine, son olarak kendi önerilerimize politika önerisi olarak yer verilmiştir. Bu şekilde, ceza yargılamasında yabancılara özel, savunma hakkını koruyucu önlemler geliştirilmesi, tercümanlık, adli makamlar ve müdafilik bakımından çeşitli politikaların öngörülmesi mümkün olabilecek, ceza adalet sisteminin geliştirilmesine katkı sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, we examined whether foreigners facing criminal proceedings in Republic of Turkiye understand and properly exercise their rights under the defense rights, especially during statements and interrogations. In the first section of our study, we provided explanations regarding the concept of foreign nationals, rights under the defense rights, and the procedures of statements and interrogations in criminal proceedings. We also reviewed international literature to address the importance of defense counsel in the exercise of defense rights, language barriers in the use of defense rights, and the use of video conferencing for statements and interrogations. In the research section of our study, we used a qualitative research method and chose a semi-structured interview form to reach a thorough and detailed conclusion. We investigated whether foreigners were informed in a comprehensible manner about their defense rights, and whether adequate legal support was provided. Interviews were conducted with selected and mandatory defense lawyers registered with the Istanbul Bar Association, who had represented foreigners whose statements or interrogations were conducted in criminal proceedings. The findings from the interviews were presented to the reader in a manner consistent with the literature. Issues such as understanding and using defense rights by foreigners, assistance from defense counsel, language barriers faced by foreigners before judicial authorities, the use of the SEGBİS system for remote hearings, and other findings emerging from the study were evaluated under separate headings. Finally, policy suggestions were provided based on the solutions proposed in international and national literature as well as our own recommendations. This approach aims to develop specific protective measures for foreigners' defense rights in criminal proceedings, foresee various policies regarding translation, judicial authorities, and defense counsel, and contribute to the development of the criminal justice system.