Z kuşağı türk kadınlarının yurt dışına göç etme sebeplerinin incelenmesi
The research why generation Z women migrate to abroad
- Tez No: 885899
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda yaşanan teknolojik, sosyal ve ekonomik dönüşümler insanların göç etme eylemini de etkilemiş ve bununla birlikte göç araştırmalarında yeni alanlar açmıştır. İş gücü piyasalarının erkeğin elinde olması ve göç kararlarını alması kadının ise erkeğin tamamlayıcısı olarak genellikle aile birleşimi yoluyla göç etmesi bu alandaki araştırmaların erkekler üzerinde yoğunlaşmasına sebep olurken zaman içerisinde kadının iş gücü piyasalarında yer bulması, artan yoksulluk ve özgürlük hareketleriyle birlikte göçün şekli değişmeye başlamış ve bu durum literatürde göçün kadınlaşması olarak karşımıza çıkmıştır.“Teknolojinin çocukları”olarak nitelendirilen Z kuşağının yaşam tercihlerinin alışılagelmişten farklı olması göç etme noktasındaki motivasyonlarının da farklı olduğunu göstermektedir. Z kuşağı kadınlar, aile birleşimi yoluyla yapılan göçleri, kişisel tercihler ile yapılan bireysel göç hareketliliğine dönüştürmeye başlamıştır. Bu araştırmada Z kuşağı olarak tanımlanan 2000 ve sonrasında doğan 18-25 yaş aralığında bulunan kadınların göç deneyimleri; göç etme nedenleri, göç sonrası deneyimleri, göçmen statülerine ilişkin olarak Türkiye'de ve göç ettikleri ülkede aldıkları tepkiler, göçün sürekliliğine ilişkin planları gibi bağlamlarda incelenmektedir. Araştırma bulguları Z Kuşağı kadınların çoğunlukla Türkiye'deki zorlu ekonomik koşullar, olumsuz çalışma şartları ve göçmen politikaları, eğitim kalitesinin yetersizliği ile cinsiyet temelli sorunlar nedeniyle göç ettiklerini göstermektedir. Göç eden kadınların göç sonrası ekonomik koşullardan ve yaşam şartlarından memnun oldukları görülürken, Türk vatandaşların yurtdışına göçlerini inceleyen diğer çalışmalardan farklı olarak bu kadınların Türkiye'ye geri dönme hedeflerinin bulunmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The technological, social and economic transformations experienced in recent years have also affected people's migration and have opened new areas in migration research. The fact that labor markets are in the hands of men and they make migration decisions, and women migrate as a complement to men, usually through family reunification, has caused research in this field to focus on men. Over time, the shape of migration has begun to change with women finding a place in the labor markets, increasing poverty and freedom movements, and this This situation has appeared in the literature as the feminization of migration. The fact that the life preferences of Generation Z, described as the“children of technology”, are different from the usual shows that their motivations for migration are also different. Generation Z women have started to transform migration through family reunification into individual migration mobility based on personal preferences. In this research, the migration experiences of women aged 18-25, born in 2000 and after, defined as Generation Z; They are examined in contexts such as their reasons for migrating, their post-migration experiences, the reactions they received in Turkey and in the country they immigrated to regarding their immigrant status, and their plans for the continuity of migration. Research findings show that Generation Z women mostly migrate to Turkey due to difficult economic conditions, negative working conditions and immigration policies, inadequate quality of education and gender-based problems. While it was observed that the women who migrated were satisfied with the economic and living conditions after migration, unlike other studies examining the migration of Turkish citizens abroad, it was understood that these women did not purpose to return to Turkey.