Spor uzmanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile yaşam kalitesi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between the healthy lifestyle behaviors and quality of life levels of sports specialists
- Tez No: 885926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMANUR ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı spor uzmanlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesi düzeyinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Yöntem: Çalışmaya Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatında spor uzmanı olarak görev yapan 18 yaş üzeri 307 kişi katılmıştır. Katılımcılara, veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF-TR) ve SağlıklıYaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada betimleyici istatistikler ile birlikte Pearson korelasyon analizi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Post-Hoc (Tukey HSD) ve t testi gibi istatistiksel yöntemler uygulanmıştır. Değişkenler arasındaki fark p0,05). Yaşam kalitesi alt boyutlarına ilişkin bulgular incelendiğinde, yaş ve fiziksel aktivite yapma biçimi değişkeni istatistiksel açıdan anlamlı bulunmazken diğer değişkenler anlamlı bulunmuştur (p>0,05). Sonuç: Araştırma sonucunda sağlıklı yaşam biçimi davranışları düzeyi arttıkça yaşam kalitesi düzeyinin de artmakta olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to reveal whether the healthy lifestyle behaviors and the level of quality of life among sports experts vary according to various variables. Method: Participants were administered the Personal Information Form, World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF-TR), and Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II as data collection tools. SPSS 22 software package was used for data analysis. Descriptive statistics, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), Post-Hoc (Tukey HSD), and t-test were applied in the study. Differences between variables were interpreted based on a significance level of p < 0.05. Findings: The participants, 131 (42.7%) were women and 176 (57.3%) were men, totaling 307 individuals. When examining the findings related to the sub-dimensions of healthy lifestyle behaviors, it was found that the variables of income status and the form of physical activity were not statistically significant, while other variables were found to be significant (p>0.05). When examining the findings related to the sub-dimensions of quality of life, it was found that the variables of age and the form of physical activity were not statistically significant, while other variables were found to be significant (p > 0.05). Result: The research indicates that as healthy lifestyle behaviors increase, the level of quality of life also increases.