Ferîd Vecdî'nin çağdaş fikir akımlarına yaklaşımı
Ferîd Vecdî's approach to contemporary ideas
- Tez No: 885925
- Danışmanlar: PROF. DR. HULUSİ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma Materyalizm, Pozitivizm, Darwinizm ve Feminizm gibi günümüz fikir akımlarının Ferîd Vecdî nazarında nasıl ele alındığı ve onun bu akımlar karşısındaki yaklaşımı ile ilintilidir. Araştırma konusunun tercihi noktasında bu akımların Müslüman kimliğini yakından ilgilendirmesi ve inançlar üzerinde etkili olması etkili olmuştur. Vecdî'nin araştırma boyunca kullandığı argümanların büyük çoğunluğu dini metinlerden ziyade bilim, akıl ve felsefenin ilkelerinden oluşmaktadır. Bu fikir akımlarının öne sürdükleri fikirler ve hipotezler zaman zaman birbirine benzerlik gösterebilmektedir. Ancak akımların konu ve yöntem bağlamında birbirinden ayrılması her başlığı kendi içinde değerlendirmeyi zorunlu kılmıştır. Birinci bölümde genel olarak materyalizm özel olarak günümüz materyalizmi incelenmiştir. Günümüz materyalizminin madde ve kuvvet hakkındaki tezleri bilim insanlarının yaklaşımlarıyla eleştirilmiştir. İkinci bölümünde pozitivizmin bilgi anlayışı bilim insanlarının yaklaşımlarıyla tartışılmış ve bilimin sabit bir yapı benimsememesi deney ve gözlemin yanı sıra duyular ve aklın yetersiz oluşu tartışılmıştır. Üçüncü bölümde Darwinizm ve esasları incelenmiş ve evrimin uzun bir zaman gerektirmesi eleştirilmiştir. Kalıtım ve körelmiş organlar teorisi ise Vecdî tarafından ilahî ilham ve takdir bağlamında değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde ise kadın cinsini yakından ilgilendiren feminizmin eşitlik, özgürlük iddiaları üzerinde durulmuş ve kadının toplumun inşası noktasında annelik vazifesi ön planda tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is related to how today's intellectual currents such as Materialism, Positivism, Darwinism and Feminism are handled in the eyes of Farid Wajdi and his approach to these movements. At the point of preference of the research topic, the fact that these movements are closely related to the Muslim identity and have an impact on beliefs has been effective. The vast majority of the arguments used by Wajdi throughout the research consist of the principles of science, reason and philosophy rather than religious texts. The ideas and hypotheses put forward by these currents of thought may be similar to each other from time to time. However, the separation of the currents from each other in terms of subject and method has made it necessary to evaluate each topic within itself. In the first part, materialism in general and today's materialism in particular are examined. The theses of today's materialism about matter and force have been criticized by scientists' approaches. In the second part, positivism's understanding of knowledge is discussed with the approaches of scientists, and the fact that science does not adopt a fixed structure, experiment and observation, as well as the inadequacy of the senses and reason are discussed. In the third chapter, Darwinism and its fundamentals are examined, and the fact that evolution requires a long period of time is criticized. The theory of heredity and vestigial organs was evaluated by Wajdi in the context of divine inspiration and providence. In the fourth part, the claims of equality and freedom of feminism, which is closely related to the female gender, are emphasized and the duty of motherhood is prioritized in the construction of women's society.