Akustik kanallarda dikey ayırıcıların yansıma ve iletime etkisi
Effect of vertical separators on reflection and transmission in acoustic channels
  1. Tez No: 885947
  2. Yazar: İSA KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE YANAZ ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, akustik dalgaların yayılımının analizinde güvenilir bir yaklaşım olan Mod Eşleştirme Tekniği kullanılarak dairesel bir ses kanalı içindeki farklı kombinasyonlardaki dikey ayırıcı yapılarının ayrıntılı analizi gerçekleştirilmiştir. Bu gibi uygulamalarda ortaya çıkabilecek problemlerin, analitik ve sayısal yöntemlerle titiz bir analizi ve çözümü mümkündür. Bu tez çalışmasında, söz konusu yöntemler arasından Mod Eşleştirme Tekniği tercih edilmiştir. Bu yöntemle, akustik basınç modlar cinsinden ifade edilerek, her bir problem için geçiş bölgesindeki süreklilik ifadeleri kullanılarak sonsuz bilinmeyenli birer lineer denklem sistemi elde edilmiştir. Ardından, saçılma matris yöntemi aracılığıyla dikey ayırıcı kombinasyonları oluşturulmuştur. Elde edilen sonsuz bilinmeyenli lineer denklem setleri Matlab programı aracılığıyla çözülerek saçılma parametrelerine ulaşılmıştır. Bununla birlikte, analitik çözümün doğruluğu, simülasyon programından elde edilen saçılma parametreleri sonuçları ile karşılaştırılarak doğrulanmıştır. Bu çalışma, akustik kanallardaki dikey ayırıcı tasarımları sayesinde istenilen akustik filtre yapılarının başarıyla uygulanabileceğini göstermiştir. Ayrıca, simülasyon programı vasıtasıyla elde edilen çözümler, Matlab programı aracılığıyla gerçekleştirilen analitik çözümlerle karşılaştırılarak, her iki yaklaşımın birbirlerine olan avantajları ve dezavantajları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, detailed analysis of vertical separator structures within a circular sound channel was carried out by using the Mode Matching Technique, a reliable approach in the analysis of the propagation of acoustic waves. A meticulous analysis and solution of the problems that may arise in such applications is possible with analytical and numerical methods. In this thesis study, Mode Matching Technique was preferred among these methods. With this method, acoustic pressure is expressed in terms of modes, and a system of linear equations with infinite unknowns is obtained for each problem by using continuity expressions in the transition region. Then, vertical separator combinations were created via the scattering matrix method. By solving the resulting sets of infinite unknown linear equations via the Matlab program, scattering parameters were reached. Besides this, the accuracy of the analytical solution was verified by comparing it with the scattering parameter results obtained from the simulation program. This study has shown that desired acoustic filter structures can successfully be implemented through designing vertical separator in acoustic channels. Additionally, the solutions obtained through the simulation program were compared with the analytical solutions obtained through the Matlab program, and the advantages and disadvantages of both approaches were revealed.